Ліки від ангіни дорослим і дітям

Вибираючи певні ліки від ангіни для дорослого або дитини, необхідно звернути увагу відразу на кілька груп препаратів. Це можуть бути антибіотики, жарознижуючі, імуностимулятори, знеболюючі або вітаміни. Ангіну лікують препаратами як внутрішнього, так і місцевого застосування. Захворювання дуже серйозне – він небезпечний можливими ускладненнями на серцево-судинну систему, суглоби. З цієї причини дуже важливо вибрати ефективний засіб від ангіни.

Що таке ангіна

Гострим тонзилітом, або ангіною називають інфекційну патологію, при якій запалюються піднебінні, рідше глоткові, мигдалини. Збудником захворювання частіше виступають стафілококи і стрептококи, але можуть бути і віруси або дріжджоподібні грибки. Характерними симптомами ангіни є біль у горлі, субфебрильна гарячка, міалгія. Вже при перших ознаках необхідно почати лікування хвороби, адже запізніла терапія може призвести до хронитизации запальних процесів.

Ліки дорослим

Щоб купірувати симптоми хвороби, необхідно приймати ліки. Вони вибираються з урахуванням локалізації вогнищ запалення, збудника інфекції, віку пацієнта. В цілому для лікування ангіни використовують наступні категорії лікарських засобів:

 1. Антибактеріальні. Призначені для лікування бактеріальної ангіни. Лікар може призначити антибіотики для внутрішнього або місцевого застосування.
 2. Противірусні. Призначаються, якщо збудником тонзиліту виступають віруси. Вони дуже легко пристосовуються, тому противірусні препарати мають невисоку ефективність.
 3. Антисептики. Є допоміжним засобом лікування, йдуть на додаток до антибіотиків.
 4. Протиалергічні медикаменти. Необхідні для ослаблення набряку гортані. Такі ліки проти ангіни зменшують біль при ковтанні і запобігають задуха за звуження просвіту глотки.
 5. Протигрибкові. Тонзиліт, викликану дрожжеподобным грибком, марно лікувати антибіотиками. При такій формі хвороби застосовують протигрибкові ліки.
 6. Імуномодулятори та вітаміни. Призначаються в доповнення до основної терапії з метою підвищити захисні сили організму.
 7. Симптоматичні. Для боротьби з високою температурою використовуються Нурофен, Парацетамол, Ибуфен. Біль у горлі допомагають зняти полоскання з фурациліном.

Антибіотики

Збудником гнійної ангіни виступають бактерії, наприклад, стафілококи стрептококи або. У такому випадку для лікування призначають пеніциліни. Вони ефективні проти стрептококової ангіни. Якщо у пацієнта алергія на пеніциліни, то в якості альтернативи йому прописують антибіотики з ряду цефалоспоринів або макролідів. Серед часто використовуваних антибактеріальних медпрепаратів можна виділити:

 1. Амоксиклав. Антибіотик з групи пеніцилінів. Діючими речовинами є амоксицилін і клавуланова кислота. Випускається у формі таблеток – звичайних і з пролонгованою дією, і у вигляді порошку. Крім ангіни засіб використовується при лікуванні фарингіту, тонзиліту, середнього отиту і заглоточного абсцесу. Плюс – засіб дозволяється до застосування дітям, але тільки з віку 12 років. дозування для них розраховується з урахуванням ваги.
 2. Сумамед. Це антибіотик з групи макролідів. Його основою є речовина азитроміцин, яке здатне пригнічувати синтез білка в клітині мікроба. Сумамед активний по відношенню до ряду внутрішньоклітинних організмів, грамнегативних і грампозитивних анаеробів. При інфекціях ЛОР-органів приймають по 500 мг 1 раз на день. З негативних моментів можна виділити великий список побічних ефектів. Плюсом є можливість використання пацієнтам, у яких алергія на пеніциліни.
 3. Спрей Биопарокс. Це антибактеріальний медпрепарат для місцевої терапії. Використовується спрей тільки на початковій стадії катаральної ангіни, коли мигдалини тільки почервоніли і набрякли. Показанням до застосування є також хронічний тонзиліт, коли симптоми захворювання не так яскраво виражені. Мінусом є неефективність кошти при ускладненнях у вигляді гнійників.

Таблетки для розсмоктування з антибіотиком

Якщо звичайні медпрепарати частіше гіркі, то таблетки для розсмоктування мають приємний смак. Особливість в тому, що їх використовують тільки при появі перших ознак захворювання. Таблетки мають сповільненою дією, але на ранній стадії захворювання допомагають. Серед таких можна виділити:

 1. Фарингосепт. Основою виступає речовина моногідрату амбазона. Додатково склад включає ароматизатор (лимон або ванілін). Випускається ліки в блістерах по 10 шт. Ефективний відносно стафілококів, пневмококів і стрептококів, перешкоджає розмноженню бактерій. Тримати таблетки у роті до повного розсмоктування до 3-5 разів на день. перевага кошти в мінімумі побічних ефектів і протипоказань.
 2. Стрепсілс. Препарат основа на амилметакрезоле. Льодяники для розсмоктування мають різні смаки – ментол, медово-лимонний, лимонний, з вітаміном С. Таблетки надають антисептичну та протимікробну дію по відношенню до грампозитивным і грамнегативным мікроорганізмів, діє проти грибкової інфекції. Плюс – лікувальні добавки в складі пом'якшують запалені слизові. За добу можна розсмоктувати більше 8 таблеток.

Противірусні

Коли причиною тонзиліту виступають віруси, терапія передбачає використання противірусних медпрепаратів, хоча в більшості випадків ця форма захворювання не вимагає спеціального лікування. Такі ліки використовуються тільки при частих рецидивах ГРВІ на тлі запалення мигдалин. В даному випадку можуть бути призначені:

 1. Арбідол. Діючою речовиною виступає умифеновир. Випускається ліки у формі капсул та пігулок. Арбідол пригнічує віруси грипу А і В, коронавірус. Дія полягає в стимуляції продукції інтерферону. Плюс препарату можна застосовувати дітям, але тільки старше 3 років. Не є антибіотиком.
 2. Таміфлю. Основою є озельтамівір, який пригнічує реплікацію вірусів і знижує їх патогенність. Рекомендують приймати під час їжі, хоча можна і незалежно від прийому їжі. Плюс – Таміфлю дозволений дітям старше півроку і може застосовуватися навіть з метою профілактики. Мінус – продається тільки за рецептом лікаря.

Антисептичні

Ця категорія ліків при ангіні є допоміжним засобом. Вони працюють у поєднанні з антибіотиками. Глибоко в лакуни мигдалин, де накопичується гній, антисептичні препарати від ангіни не проникають. Вони лише виявляють знеболюючий і протизапальний ефект. Серед таких ліків можна привести наступні:

 1. Гексорал Табс. Ліки у вигляді таблеток для розсмоктування. Вони можна дітям з 4-річного віку. Засіб рекомендують використовувати з моменту появи перших ознак захворювання і продовжувати лікування ще декілька днів після стихання. Дорослим не можна приймати більше 8 таблеток. З обережністю потрібно використовувати засіб при язвочках і ранах в порожнині рота.
 2. Анти-Ангін Формула. Засіб випускається в декількох формах – таблетки, спрей, пастилки. Склад включає хлоргексидин і тетракаин. Вони проявляються місцевоанестезуючу і бактерицидну дії. плюс – містить аскорбінову кислоту, що допомагає зміцнити місцевий імунітет слизової рота. Мінус – не можна використовувати людям з цукровим діабетом і під час вагітності.

Антигістамінні

Ангіна є різновидом алергічних захворювань. Її ускладненням практично завжди є набряк гортані. Особливо це стосується гнійної ангіни. Алергічний набряк звужує просвіт горла. Результат – при ковтанні з'являється біль, відчувається задуха. Протиалергічні препарати для лікування ангіни допомагають зменшити набряк і запалення, поліпшивши тим самим загальний стан хворого. Антигістамінні ліки при ангіні у дорослих і дітей:

 1. Зіртек. Випускається у формі пігулок і крапель на основі цетиризину. Останні мають характерний запах оцтової кислоти. Недоліком препарату є велика кількість протипоказань. Перед вживанням їх обов'язково необхідно вивчити. Плюс – краплі Зіртек можна використовувати дітям від півроку.
 2. Лоратадин. Активним компонентом виступає однойменне речовина. Випускається у формі таблеток і сиропу. Препарат відноситься до категорії гістамінових рецепторів Н1-типу. Сироп призначений для застосування у дітей від 1 до 12 років. Його призначають дитині з вагою менше 30 кг, Препарат відпускається без рецепта. У деяких випадках ліки здатне викликати дозозалежний седативний ефект.

Протигрибкові

Ангіна грибкової форми на відміну від інших видів гострого тонзиліту характеризується менш яскраво вираженою клінічною картиною. Відрізняється і її медикаментозне лікування. Якщо була підтверджена грибкова ангіна, то терапія включає не антибактеріальні препарати, а антимикотические. Їх дія полягає у знищенні грибка і запобігання його розмноження – фунгіцидний та фунгістатично ефект. Серед протигрибкових препаратів можна відзначити:

 1. Ністатин. Це препарат з категорії антибіотиків полиенового ряду з антимікотичної активності. Засіб ефективно проти дріжджоподібних грибків роду Кандіда. Плюс ліки – резистентність до нього збудника розвивається дуже повільно. Недоліком є неприємний побічні ефекти у вигляді гіркого присмаку у роті, нудоти, блювоти і діареї.
 2. Леворин. Ліки проявляє особливу активність по відношенню до грибків Candida albicans і ряду найпростіших, як трихомонади. Всі форми Леворина можуть спровокувати побічні реакції – запаморочення, диспепсія, головний біль. При захворюваннях порожнини рота рекомендуються полоскання горла антисептичним розчином цього препарату. Перевага ліки – воно дозволене з дитячого віку.

Ліки для дітей

Особливо обережно необхідно підбирати ліки проти ангіни для дітей. Молодий організм тільки формується, тому інакше реагує на прийом медикаментів, ніж у дорослих. З урахуванням цих особливостей дитини можуть бути призначені наступні ліки:

 1. Антибіотики. Частіше призначають препарати з групи макролідів або пеніцилінів. Прикладом може служити Аугментин. В основі ліків всього 2 компоненти – амоксицилін і клавуланова кислота. Дітям засіб призначається у формі суспензії. Вона дозволена вже з 2-місячного віку. Обсяг дози розраховується в залежності від ваги малюка. Дітям старшого віку можна давати Флемоксин Солютаб.
 2. Місцеві антисептичні препарати. Вони необхідні для зняття запалення. У цій категорії можна виділити таблетки Лизобакт. Крім антисептичного ефекту, препарат здатний регулювати місцевий імунітет. Дітям засіб дозволено з 3-річного віку.

Кращі лікарські засоби

На основі порівняння ефективності, кількості побічних реакцій і протипоказань складається список найбільш ефективних ліків проти тонзиліту. У нього можна включити такі засоби:

 1. Інгаліпт. Особливо ефективний при перших симптомах тонзиліту. Склад включає протимікробні, пом'якшувальні й протизапальні компоненти. Мінус – Інгаліпт істотно поступається справжнім антибіотиків. Перевага – препарат усуває неприємний запах, характерний для ангіни.
 2. Амоксицилін. Серед антибіотиків вважається найбезпечнішим – добре переноситься пацієнтами, володіє високою усмоктуваністю з кишечника. Крім того, препарат володіє низькою вартістю і високою ефективністю проти більшості бактерій.
 3. Анти-ангін. Це засіб з категорії антисептиків. Препарат дозволений з дитячого віку. Ліки ефективно знімає біль у горлі, запалення і набряк мигдаликів. Використовується тільки в поєднанні з антибіотиками.

Відео

Чим лікувати ангіну (тонзиліт) - огляд лікарських препаратів

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!