Ознаки герпангіни у дітей і дорослих - шляхи зараження, симптоми і лікування

Останнім часом сильно зріс рівень ураження гострими інфекційними захворюваннями, в тому числі ангіною. Причинами хвороби є мікроби та інші дратівливі речовини (алкоголь, пил), які потрапляють у ротову порожнину, швидше за все активізуються при різких перепадах температури. Як виглядає герпетична ангіна, які її симптоми у дорослого і дитини?

Що таке герпетична ангіна

Гостре вірусне захворювання, яке в більшості випадків проявляється ураженням слизових оболонок ротової порожнини з утворенням папул, називається гнійної ангіною. Інакше її ще називають ульцерозной, герпетичної. Хвороби сильно схильні діти. Імунітет до захворювання зберігається протягом тривалого часу, іноді на все життя. Кошти, яке здатне повністю знищити вірус, не існує, тому терапія передбачає тільки корекцію симптомів, поки імунітет пацієнта сам не подолає захворювання.

Збудник інфекції

Перші згадки про джерело появи захворювання – энтеровирусе Коксакі А – були зафіксовані ще в 1920 році. Збудники герпангіни мешкають в оточенні людини у великій концентрації. Найбільший рівень поширення інфекції відзначається до кінця літа – початку осені. Бактерії передаються від хворої до здорової повітряно-крапельним і контактним шляхами.

Джерелом інфекції може бути людина одужує. Герпесвірусна ангіна відрізняється високою контагіозністю, тому при зараженні одного члена сім'ї важке захворювання переносять всі домашні. Інкубаційний період (час від попадання бактеріальної інфекції в організм до появи характерних симптомів) становить від 2 до 10 днів. Захворювання завжди починається стрімко і гостро. Воно включено до міжнародної класифікації хвороб (МКБ), має код В00.2 Герпетичний гінгівостоматит та фаринготонзиллит.

Симптоми

Герпетичний тонзиліт у дорослих виникає відразу у гострій формі – за 2-3 години спостерігається різке зростання температури тіла (так само, як при інших видах ангін: катаральну, лакунарній і т. д), починається фебрильна (до 39 градусів) або пиретическая (до 41 градуса) лихоманки. Загальні симптоми виглядають так:

 • слабкість (головний біль, запаморочення);
 • слабкий апетит;
 • безсоння;
 • нудота, болі в животі;
 • міалгія.

Через 2-3 доби після появи перших ознак герпетичного тонзиліту зазначаються особливі клінічні прояви:

 • хвороба супроводжується гострою колючий біль у горлі, яка постійно посилюється;
 • виникає набряклість і запалення слизової порожнини рота;
 • спостерігається болючість при ковтанні;
 • відбувається запалення мигдалин, гланд;
 • виникають типові папули, везикулярные висипання у роті і на задній стінці глотки;
 • спостерігаються блювання, диспепсія.

Ентеровірусна ангіна супроводжується підвищеним слиновиділенням – так організм допомагає регенерації тканин після герпесной інфекції. Вторинний симптом захворювання – запалення лімфатичних вузлів, яке проходить у міру одужання. Гіпертермія теж вважається ознакою ульцерозной ангіни, вона ділиться на два етапи: перший стрибок температури відзначається на самому початку захворювання, повторний – на 3-й день, який вважається критичним.

Симптоми герпетичної ангіни у дітей

Інтоксикаційні симптоми захворювання у дітей схожі з грипозними. Герпетичний тонзиліт може супроводжуватися:

 • судомами;
 • міалгією;
 • ломота в кістках;
 • ринітом;
 • двобічним збільшенням шийних лімфовузлів.

При огляді ротової порожнини можна помітити дрібні, яскраво-червоні специфічні висипання. Через 2-3 дні висип збільшується, з'являються пухирці з серозним вмістом. Їх кількість коливається від 2 до 20 і зовні вони нагадують характерні висипання вірусу герпесу. Через кілька днів пухирці лопаються, переводячи везикулярний стоматит у ерозії слизової оболонки порожнини рота, яка викликає хворобливість аж до неможливості приймати їжу.

Ускладнення

При своєчасному і правильному проведенні лікування, захворювання протікає важко, але закінчується одужанням без наслідків. Тим не менш, багато хворі намагаються лікувати везикулярний фарингіт самостійно, не замислюючись про те, що при неправильній терапії можуть розвиватися бактеріальні ускладнення:

 • менінгіт (запалення оболонки мозку);
 • пієлонефрит;
 • ревматизм;
 • енцефаліт;
 • міокардит.

Діагностика

Перед тим як вирішити, чим лікувати захворювання, необхідно його правильно діагностувати. Дослідження виглядають наступним чином:

 • Серологічні. Для цього використовують спеціальні сироватки, які збирають на початку хвороби і через 2 тижні. Метою є аналіз зростання титру антитіл.
 • Вірусологічні. До них відносять здачу глоткових змивів – не пізніше 5 діб від початку гострої фази.
 • Імунофлюоресценція. Базується на виявленні флюорохром антитіл.

Лікування герпетичної ангіни

Афтозная ангіна (ще одна назва герпангіни) лікується комплексно і передбачає ізоляцію пацієнта, щоб уникнути можливого зараження інших людей, проведення процедур загального та місцевого лікування. Необхідно постійне рясне пиття, прийом м'якої їжі, яка повністю виключає роздратування слизової глотки. Ні в якому разі не призначають антибіотики. Проводиться лікування за симптомами, застосовують:

 • Жарознижуючі. Популярністю і ефективністю користується Парацетамол, який впливає на клітини головного мозку, відповідають за теплоутворення організму. Препарат швидко засвоюється через 30-40 хвилин. Приймати його слід через годину після їжі, запиваючи водою. Протипоказаний при захворюваннях печінки і нирок, при непереносимості компонентів засобу.
 • Антигістамінні – знімають набряк і почервоніння слизової оболонки. Лікарі призначають Кларитин (1 таблетка на добу). Побічні дії у вигляді блювання, сухість у роті, слабкість проявляються в одиничних випадках. Протипоказаний у період лактації та дітям до 2-хлетнего віку.
 • Для зниження дискомфорту в горлі приймають льодяники для розсмоктування, які чинять антисептичну дію на оболонці глотки (Фарингосепт, Стрепсілс і т. д).
 • Ефективно для позбавлення від герпесного вірусу полоскання горла відварами кори дуба, шавлії, обробка Люголем, розчином прополісу.

Лікування у дітей

Герпангіна у дітей лікується за допомогою комплексу заходів, які спрямовані на пом'якшення симптоматики, боротьбу з інтоксикацією, підвищення імунітету дитини, надання антиретровірусної терапії. Лікування дитячого організму при герпесной інфекції включає такі засоби:

 • Протиалергічні. Дитині добре допомагають краплі Зодак, які найменшим підмішують в материнське молоко. Препарат безпечний, але прийом дозволений тільки під контролем лікаря. Засіб протипоказаний при бронхоспазмі, непереносимості галактози, лактазною недостатності.
 • Нурофен. При герпетичному стоматиті використовують для зняття больового синдрому. Препарат випускають в окремому вигляді – для дітей. Він знімає біль на період близько 8 годин, максимальна доза на добу – 5 мл Засіб заборонено при бронхіальній астмі, виразці, захворюваннях нирок, печінки і крові.
 • Антибактерицидні розчини, аерозолі, таблетки, інші противірусні препарати.
 • Сольовий розчин. Полоскання порожнини рота можна тільки тим дітям, які вже вміють полоскати слизову оболонку горла. Головне – малюк повинен зрозуміти, що це не страшно і не боляче.

Прогноз і профілактика

Герпангіна у дорослих, дітей та осіб, що контактують з ними, повинна обов'язково супроводжуватися карантином (близько 2-х тижнів). У вогнищі епідемії проводиться постійна і заключна дезінфекція. В основному герпетичний тонзиліт закінчується повним одужанням і відновленням організму. При генералізації вірусної хвороби можливе ураження всіх органів. Летальні випадки зустрічаються у випадках, коли внаслідок захворювання дитини до 1-го року розвивається менінгіт.

Фото герпетичної ангіни

Відео

Герпетична інфекція

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!