Чи можна займатися спортом при геморої: види фізичних навантажень

Сучасний малорухливий ритм життя, офісна сидяча робота провокують раннє поява захворювань, який раніше вважалися віковими, діагностувалися у більшості епізодів у представників старшого покоління. Все більше молодих людей задається питанням, чи можна займатися спортом при геморої: фітнесом, боксом, віджиматися, підтягуватися, ходити в басейн, виконувати активні фізичні вправи і задавати собі жорсткі навантаження в спортзалі.

Що таке геморой

Хвороба неприємна тим, що її розвиток відбувається фактично непомітно. Гемороїдальні вузли утворюються із-за застою крові і посиленого тиску на венозну стінку судин прямої кишки. Провокується це сидячим способом життя, коли професія змушує мало рухатися (офісний персонал, водії). Друга група схильних до хвороби людей – ті, хто займається важкою фізичною працею або силовими видами спорту з надмірними навантаженнями.

Фізичні навантаження при геморої

Хвороба геморой і спорт не просто поєднуються: правильно підібрані вправи допомагають позбавитися від болю, нормалізувати циркуляцію крові, піднімають тонус організму, поліпшують здоров'я, запобігають розвиток нових вузлів. Багато фахівців схиляються до того, що спорт повинен бути однією зі складових терапії на початковій стадії. Головне пам'ятати, що надмірні навантаження на м'язи таза, які провокують постійний сильний прилив крові, навпаки тільки погіршать стан прямої кишки.

Яким спортом можна займатися при геморої

Основні види спортивних вправ при цій хворобі спрямовані на нормалізацію циркуляції крові в області малого тазу і помірну навантаження на існуючі вузли. Ідеальними для боротьби з гемороєм вважаються плавання, біг, спортивна ходьба, деякі асани йоги. Якщо узагальнити, то не заборонені ті навантаження, які не будуть провокувати надмірний приплив крові до прямій кишці або пошкоджувати хворобливу зону.

Чи можна ходити в спортзал

Припустимо активний спорт при геморої, визначає лікуючий лікар. Самовизначення і самолікування в даному випадку фактично не можливо, тому що пацієнт не може повноцінно оцінити стадію захворювання. Також заборонено займатися спортивними навантаженнями відразу після хірургічного видалення геморою. В ідеальній ситуації, тренер повинен знати, які вправи допустимі спортсмену в кожній конкретній ситуації.

Чи можна качати прес

Навантаження на черевний прес неминуче призведуть до додаткового напруження сідничної зони, тому до таких вправ потрібно підходити з відповідальністю. Існує цілий комплекс способів роботи з пресом, який зміцнює м'язи ануса і розрахований на мінімізацію тиску на гемороїдальні шишки, при цьому стимулює кровообіг. Деякі з вправ:

  1. Класична «берізка». З положення лежачи на спині, підняти ноги і таз вертикально над собою, зафіксувати стійку на 2-3 хвилини, потім повернутися у вихідну позицію.
  2. «Ножиці». Лежачи на спині, підняти прямі ноги на 20-30 сантиметрів над підлогою. Далі виконуються рухи імітують різання ножицями. Кількість повторів починається від 20 разів.
  3. Полумостик. В цій вправі потрібно не вставати на руки з положення лежачи на спині, а тільки максимально підняти таз вгору, стискаючи сідниці. Після досягнення пікової точки амплітуди повернутися до вихідного положення. Приблизний норматив – робити 3 сети по 30 повторів.

Присідання при геморої

Головне, що категорично забороняють лікарі – це присідання при стадії загострення геморою. Виконувати вправи потрібно зберігаючи правильну техніку: рівна вертикальна спина, руки витягнуті перед собою або заведені за голову. Глибина присідання рекомендується до половини амплітуди. Як не можна присідати при стадії стійкої ремісії:

  • не можна використовувати обтяження (штанга, гантелі, додаткові вантажі);
  • при виконанні не розводити коліна в сторони;
  • не сідати занадто глибоко, щоб уникнути надлишкового тиску на гемороїдальні вузли.

Користь йоги

Це своєрідний комплекс вправ, якими слід займатися під керівництвом досвідченого наставника (неправильне виконання деяких асан може нанести серйозної шкоди). Вправа Сарвангасана вже описано, в нашій країні вона відома як «берізка». Існує кілька асан, які розраховані конкретно на нормалізацію кровообігу в малому тазі, але підбирати їх варто виключно під контролем лікаря і тренера не в період загострення хвороби.

Гімнастика

Як і більшість вправ, лікувальна гімнастика допустима в період стійкої ремісії, коли хвороба проявляє себе відкрито. Гімнастичний комплекс підбирається індивідуально для кожного хворого залежно від ступеня хвороби. Важливо пам'ятати, що реально допомагають тільки регулярні заняття (ідеально – кожен день по 10-15 хвилин), інакше від них не буде ніякої користі. Виконувати гімнастику слід на порожній кишечник, попередньо обезболив гемороїдальні шишки.

Чи можна займатися фітнесом

Заняття фітнесом на період лікування геморою доведеться відкласти. Легкі навантаження допустимі, коли вузли не викликають хворобливих відчуттів і не можуть бути пошкоджені. Тип вправ краще узгодити з лікуючим лікарем, інакше можна посилити хвороба. Заняття спортом при геморої повинні суворо контролюватися, щоб уникнути ушкодження прямої кишки, появи новоутворень, розриву існуючих вузлів.

Басейн

Регулярне відвідування басейну можна вважати універсальним способом профілактики і терапії геморою для всіх груп пацієнтів (навіть для вагітних). Водні вправи допоможуть стабілізувати роботу вен прямої кишки, зменшити в діаметрі вузли, зміцнити зв'язки ректального каналу. Паралельно відбувається боротьба з запорами, які з'являються з-за нестачі фізичної активності. Важливо пам'ятати, що проктологи категорично не рекомендують плавати в період загострення, особливо у відкритих природних водоймах. Кращим стилем для боротьби з гемороєм вважається брас.

Ходьба при геморої

Можна займатися бігових спортом при геморої? Проктологи рекомендують бігати підтюпцем або ходити, нікуди не поспішаючи. Правильний помірний біг і спортивний крок – другі за ефективністю після плавання способи боротьби з проявами геморою. Головне, нікуди не поспішати, знайти максимально комфортний ритм, стежити за диханням, не починати навантаження раніше, ніж через 2 години після прийому їжі.

Небезпечні види спорту

Геморой небезпечний тим, що його прояви важко проконтролювати самостійно. Поява вузлів і тріщин часто відбувається непомітно для пацієнта. Зайві навантаження сприяють не тільки розвитку геморою, але і можуть серйозно посилити тяжкість захворювання. Коли задають питання, чи можна займатися спортом при геморої, то потрібно уточнювати, яким конкретно (бокс і відвідування тренажерного залу відрізняються). Існує цілком обгрунтований список спортивних напрямків, які заборонені при гемороїдальних проявах (наприклад, займатися бодібілдингом).

Вид спорту

Чим небезпечний при геморої

1

Пауерліфтинг

Надмірне напруження преса створює додатковий тиск у судинах малого тазу, критична робота м'язів у ректальної зоні може провокувати вихід гемороїдальних вузлів з товстої кишки.

2

Важка атлетика, бодібілдинг

Весь сенс вправ в цих видах спорту зациклений на роботі з тягарями, тому негативний ефект буде той же, що і у випадку з пауерліфтингом.

3

Кінний спорт і велосипед

У процесі знаходження в сідлі створюється теплова подушка, яка впливає на правильну циркуляцію крові. Крім того, в процесі їзди створюється надлишковий тиск на область ануса, що може спровокувати загострення захворювання, запалення і кровотечі.

4

Боротьба, бокс, силові вправи, єдиноборства

Надмірна робота черевного преса провокує ризик появи запалень в кишці, загострення в період лікування, підвищення внутрішньочеревного тиску.

Відео

Чи можна займатися спортом при геморої?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!