Реноваскулярна гіпертензія - що це таке, причини, симптоми, діагностика і методи лікування

Одним з найбільш важко діагностованих захворювань є реноваскулярна гіпертонія. Зустрічається це захворювання всього у 15% тих пацієнтів, у яких була виявлена стійка гіпертонія. Така гіпертензія виникає через звуження просвіту ниркової артерії більше, ніж на половину від її початкового діаметра. Реноваскулярна гіпертензія – що це таке, дізнайтеся, які симптоми, як діагностується і лікується захворювання, чим воно відрізняється від інших типів артеріальних і вазоренальных гіпертоній.

Що таке реноваскулярна гіпертензія

Захворювання «реноваскулярна гіпертензія» є однією з вторинних форм високого артеріального тиску (гіпертонічної хвороби), викликаної патологічним звуженням ниркової артерії. Ниркова гіпертензія є однією з найпоширеніших форм гіпертонії. Розрізняють дві форми захворювання:

  1. Атеросклеротична вазоренальная артеріальна гіпертензія. У цьому випадку звуження артерії відбувається за рахунок відкладення холестеринових бляшок на ниркової артерії. Проявляються атеросклеротичні ураження, як правило, у чоловіків старше 45 років, а також у людей з надмірною вагою і цукровим діабетом другого типу.
  2. Реноваскулярна гіпертензія, викликана фібромускулярної дисплазією. Симптоматична гіпертонія виявляється, як правило, у жінок віком від 25 до 40 років. Однак перші симптоми порушень кровотоку нирки можуть проявлятися вже в дитячому віці. Гіпертонія при цьому викликана патологічним розростанням клітин внутрішньої оболонки судини (злоякісним або доброякісним).

Симптоми

Злоякісна гіпертонічна хвороба проявляється по-різному в залежності від стадії гіпертонії, причин, якими вона обумовлена, віком і статтю пацієнта, наявністю супутніх захворювань. У пацієнтів, які страждають реноваскулярной гіпертензією, патологія проявляється наступними симптомами:

  • часте різке підвищення артеріального тиску;
  • стрибки діастолічного артеріального тиску (які призводять до погіршення самопочуття);
  • недостатність функції ниркових канальців;
  • зниження кількості виділеної за добу сечі;
  • набряки кінцівок;
  • кровотечі з носа;
  • нудота;
  • блювота.

Причини

Основною причиною цього вторинного захворювання є звуження просвіту судини нирки. Однак патологія розвивається стрімкіше під дією одного або декількох факторів ризику (інакше, пускових механізмів захворювання). Існують наступні фактори розвитку судинних патологій:

  • незбалансоване харчування;
  • зайва вага;
  • анатомічні особливості будови ниркових артерій у хворих;
  • ендокринологічні захворювання;
  • пошкодження тканин судин;
  • стенози ниркових артерій;
  • знижений нирковий кровотік;
  • наявність первинної гіпертонії (есенціальна гіпертензія).

Методи діагностики

Основними методами діагностики ураження судин ниркового кровотоку є наступні обстеження:

  • комп'ютерна томографія;
  • магнітно-резонансна томографія;
  • ультразвукове дослідження обох нирок;
  • контрастний рентген.

Крім того, вторинну гіпертонію, викликану звуженням просвіту судин нирки, діагностують за лабораторним аналізам:

  • аналіз крові на холестерин (при атеросклерозі показник буде підвищено);
  • загальний аналіз крові (при патогенезі реноваскулярной гіпертензії виявляються ознаки запалення);
  • загальний аналіз сечі (при наявності стенозу щільність сечі, і кількість натрію будуть значно збільшені).

Лікування

Комплексна терапія реноваскулярной гіпертонії полягає в медикаментозному лікуванні, усунення факторів, з-за яких розвивається злоякісна гіпертензія та при необхідності хірургічного втручання. Характер лікування залежить від тяжкості перебігу захворювання, стадії розвитку хвороби, віку пацієнта, наявності супутніх патологій, ускладнень.

Лікарські препарати

Фибромускулярная дисплазія ниркових артерій, як правило, легко піддається комплексному лікарської терапії. Ось деякі препарати, що застосовуються при цьому захворюванні:

  1. Аккузид. Препарат з групи інгібіторів АПФ. Блокуючи вироблення ферменту, ліки знижує прояви артеріальної гіпертензії. Характеризується м'яким усуненням клінічних синдромів, що забезпечує використання препарату у вагітних жінок та підлітків. Мінусом застосування лікарського засобу є широкий список побічних ефектів при тривалому застосуванні.
  2. Амлопресс. Ліки блокує вироблення гормону ангіотензину-2, який провокує постійне підвищення тиску. Препарат застосовують для лікування гострих станів (гіпертонічних кризів). Позитивною стороною використання ліків є швидкість його впливу, з мінусів – сильну дію, що перешкоджає використання його для підтримуючої терапії.
  3. Вазолонг. Ліки відноситься до групи інгібіторів ферменту АПФ, м'якого впливу. З позитивних сторін застосування лікарського засобу – невисока вартість препарату, рідкісне прояв побічних дій. Мінусом ліки є його деякий токсичний вплив на печінку при тривалому застосуванні.

Хірургічне лікування

Оперативне втручання застосовується після виявлення основних причин захворювання. Якщо їх не можна усунути консервативними методами лікування (наприклад, анатомічна особливість будови судини), використовуються хірургічні методи, однак їх намагаються не застосовувати без гострої необхідності, так як вони можуть спричинити деякі ускладнення. Виділяють два основних типи оперативного втручання при реноваскулярной гіпертензії: черезшкірна ангіопластика і відкрита операція.

Ангіопластика черезшкірна

Це менш травматичний метод оперативного втручання при реноваскулярной гіпертензії. Він не вимагає загального наркозу, створення великої операційної рани і тривалого відновного періоду. Здійснюється, як правило, при атеросклеротичної хвороби. Доступ до проблемній ділянці судини здійснюється через стегнову артерію. При проведенні черезшкірної ангіопластики необхідно спостерігати за показниками тиску і загальним станом в силу того, що подібне втручання може спровокувати розвиток емболії.

Відкрита операція

При серйозних патологічних змінах у структурі судин виконують відкриту операцію. Це складне хірургічне втручання дозволяє отримати широкий доступ до судин для маніпуляцій. Тривалість операції складає від 3 до 12 годин залежно від складності процедури. Під час процедури відновлюють прохідність судин або частково видаляють артерію. Такий метод дуже травматичний, має велику кількість протипоказань (літній вік, ішемічна хвороба).

Харчування

Коригування раціону – один з методів консервативного лікування реноваскулярной гіпертонії. Необхідно виключити з дієти солоні продукти, рафінований цукор, жирні, смажені і гострі страви. Рекомендується вживати в їжу продукти, багаті на вітаміни (овочі, відварне м'ясо) і містять невеликий відсоток жиру. Крім того, заборонені для вживання солодкі газовані напої, міцний чай, кава.

Народні методи

Більшість рецептів народної медицини спрямовані не на лікування самої патології, а на усунення проявляються симптомів. В даному випадку таким симптомом є підвищений тиск. Для нормалізації показників артеріального тиску при реноваскулярной гіпертензії використовують різні відвари і настоянки аптечних трав. Наприклад, відвар лаврового листа сприяє м'якому виведенню зайвої рідини і солей з організму, що значно знижує тиск. Відвар готується наступним чином:

  1. 4-5 сухого лаврового листа обполоснути від пилу.
  2. Залити склянкою води.
  3. Довести до кипіння на повільному вогні і кип'ятити 1-2 хвилини.
  4. Відвар остудити.
  5. Приймати по одній столовій ложці 1-2 рази на добу.

Ще одним рецептом, активно застосовуються для терапії гіпертензії, є настоянка з чорноплідної горобини. Спосіб приготування:

  1. 100-200 г горобини промити, залити горілкою або коньяком так, щоб ягоди були повністю занурені в рідину.
  2. Закрити кришкою і залишити на тиждень у темному місці.
  3. Настоянку процідити, приймати по чайній ложці 3 рази на день після їжі протягом місяця.

Курс застосування такої настойки зміцнить кровоносні судини, знизить кількість міжтканинної рідини і поліпшить роботу нирок. Крім того, засіб відмінно підтримує загальний імунітет, володіє бактерицидними властивостями і благотворно впливає на роботу мозку і серця. Завдяки великому вмісту вільних радикалів, спостерігається виведення токсинів. Перед застосуванням лікарської настоянки, необхідно порадитися з фахівцем.

Профілактика

Заходи, спрямовані на запобігання реноваскулярной гіпертензії полягають у наступному:

  • усунення стресів;
  • відмова від паління;
  • виконання фізичних вправ;
  • відмова від алкоголю;
  • коригування харчування;
  • прийом вітамінів..

Відео

Клінічні особливості реноваскулярной гіпертензії

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!