Дії та надання першої допомоги при ураженні електричним струмом

Якщо людина отримала електроудар, то йому повинна бути надана перша невідкладна допомога при ураженні електричним струмом за спеціальним алгоритмом. Побутові прилади, якими люди користуються вдома, можуть виявитися несправними і привести до неприємностей. Коли перша допомога при ураженні електрострумом виконується правильно, то вдається реанімувати хворого до приїзду лікарів.

Що таке поразка електричним струмом

Вплив струму на людину призводить до патологічних порушень в роботі організму і загибелі. Побутові електротравми та ураження блискавкою мають різні джерела виникнення і вимагають правильного підходу до лікування. Часто отримують ушкодження внаслідок недотримання правил безпеки, при порушенні ізоляції проводки. Травма від електроструму, случающаяся з-за природних атмосферних явищ, відбувається рідко.

У спеціалізованих приміщеннях на підприємстві обов'язково повинна бути інструкція з електробезпеки з черговістю першої сестринської допомоги при ураженні працівника електричним струмом з малюнками та схемами.

Ознаки

Якщо потерпілий втратив свідомість без свідків, то визначити причину стану можна за основними ознаками ураження електричним струмом:

 1. Поруч знаходяться оголені електродроти.
 2. Залишаються рани від вхідного отвору.
 3. Пульс і дихання переривчасті.
 4. Шкірні покриви, губи мають синюватий відтінок.

Негативний вплив електрики проявляється у порушенні функціонування внутрішніх органів. Внаслідок удару струмом відбувається нагрів тканин та скорочення всіх груп м'язів. Електродуги залишає подряпини на вході і виході, вражаючи глибокі шари шкіри. Входом служить місце зіткнення з кабелем. Наслідками стають:

 • запаморочення;
 • спазм голосових зв'язок;
 • інфаркт міокарда;
 • судоми;
 • зупинка серця;
 • втрата свідомості.

Дії при ураженні електричним струмом

Для людини безпечним є напругу до 50 В, а при підвищеній вологості в приміщенні загрозу життя є навіть 12 В, тому в домашніх умовах потрібно вчасно надати долікарську допомогу. Дії при ураженні людини електричним струмом:

 1. Висмикнути пошкоджений прилад від мережі, перекусити дріт пасатижами, перерубати сокирою, не торкаючись його. Можна скористатися сухими гумовими рукавичками, тканиною, дерев'яним предметом.
 2. Якщо немає можливості знеструмити джерело ураження – потрібно за край одягу витягнути людину на кілька метрів. Не можна торкатися голими руками до його шкіри.
 3. Оцінити емоційний і фізичний стан хворого. Травма від електроструму викликає сильний шок, що супроводжується галюцинаціями.

Перша долікарська допомога при ураженні електричним струмом

Найсильніше страждають головний мозок та серце, спостерігається порушення ритму, яке призводить до припинення дихання, тому важливо розпочати надання допомоги при ураженні електричним струмом в перші хвилини після події. Дії людини, яка опинилася поруч з ураженим струмом, залежать від стану хворого і ступеня складності його пошкоджень, які проводяться в наступній послідовності:

 1. Якщо свідомість присутня – треба помістити на тверду поверхню, забезпечити спокій, шкіру навколо опіків змастити йодом 5% або марганцівкою, накласти чисту суху пов'язку поверх опіків. Потрібно дати болезаспокійливий препарат Анальгін або Аспірин, кілька (25-30) крапель валер'янки, розведеною у воді.
 2. Якщо людина в непритомності, але пульс прощупується в районі сонної артерії, то перша допомога при електротравми виконується до приїзду лікарів. Потрібно звільнити від здавлює одягу, привести в свідомість нашатирним спиртом, зігріти.
 3. Під час втрати свідомості і клінічної смерті потрібно реанімувати, роблячи непрямий масаж серця та штучне дихання рот в рот або рот в ніс, якщо м'язи рота спазмированы.

Ось короткий опис перших заходів при ураженні електричним струмом. Непрямий масаж серцевого м'яза проводиться поперемінно з вдиханням повітря. Голова закидається назад, рот звільняється від сторонніх предметів. На губи кладуть індивідуальну насадку для проведення процедури, затискають ніс і роблять 5 сильних вдихів. Потім проводять 10 поштовхів прямими, покладеними один на одного руками в області сонячного сплетіння.

Перша медична допомога при ураженні електричним струмом

Після прибуття фахівців проводиться додаткова оцінка стану хворого на даний момент і якості долікарської маніпуляції. Якщо перша мед. допомога при ураженні струмом не дала результатів – дії тривають з використанням спеціальних засобів. Замість штучного дихання підключають переносний апарат для вентиляції легенів, через який подається кисень.

Реанімація при ураженні електричним струмом

Коли реанімація при ураженні електричним струмом не має результатів після 4-5 хвилин, посилити ефект допоможе внутрисердечная, внутрішньовенна або внутрішньом'язова ін'єкція адреналіну 0,1%, розчин строфантину 0,05%, змішаного з 20 мл глюкози 40%. Якщо свідомість відновлено, то людину укладають на бік і медсестра дає йому протишокові, знеболюючі препарати, що забезпечують нормальну роботу серця. В такому стані, коли надана перша допомога при ураженні струмом, він готовий до транспортування в лікарню.

Відео: надання першої допомоги при ураженні електричним струмом

Надання першої допомоги потерпілому при ураженні електричним струмом

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!