Діастолічний тиск - що це таке, показники норми, причини підвищених або знижених значень

Вимірювати силу кровотоку люди навчилися дуже давно. Однак, якщо у людини запитають: «Діастолічний тиск – що це таке, за які показники роботи організму воно відповідає?», часто він буває у скруті. Для початку треба знати, що таке систола і діастола серця – вони визначають систолічний та діастолічний артеріальний тиск. Систола – це момент скорочення серця, коли вона з натиском виштовхує у великі артерії кров, а діастола – проміжок розслаблення.

Що таке діастолічний тиск

Люди звикли оперувати двома цифрами на тонометрі, не маючи поняття про те, що таке систолічний та діастолічний тиск. Перший показник говорить про силу, з якою лівий серцевий шлуночок викидає кров в артеріальний русло. Діастолічний тиск – це друга цифра, що характеризує напір крові, коли серцевий м'яз розслаблений.

За що відповідає нижнє тиск у людини

Викинута в момент систоли кров швидко проходить по артеріях, доходячи до дрібних капілярів і судин. Стінки цих судин, скорочуючись, чинять опір вступнику кровотоку, і, чим більше опір, тим вище діастолічний АТ. Тому нижнє тиск у людини відповідає за ступінь опірності судин току крові. Чим воно вище, тим гірше проникність судин, тим більший опір вони надають крові. І навпаки, чим менше опір, тим нижче діастолічні показники.

Норма діастолічного тиску

Напір крові, з якої серце проштовхує кров по артеріях, вимірюється в міліметрах ртутного стовпа, і показники тонометра свідчать про те, яке систолічний та діастолічний тиск у людини на даний момент.. Співвідношення (різниця) нормальних показників є різними для різних людей, але середня величина, прийнята за норму, знаходиться між значеннями від 120/70 до 140/90 мм рт.ст.

Норма діастолічного тиску змінюється, і залежить від біологічного віку і здоров'я людини – у молодих людей воно нижче, ніж у літніх, оскільки з роками судини чинять дедалі більший опір кровотоку, втрачаючи еластичність і здатність до скорочення, і серцевий м'яз нарощує силу, необхідну для насичення судин збагаченої киснем кров'ю. Однак і у молоді можуть спостерігатися проблеми з роботою кровоносної системи.

Що означає високу нижню тиск

Гіпертонікам і гіпотонікам слід знати, про що свідчить підвищений нижнє артеріальний тиск? Варіантів патологічних відхилень може бути кілька:

  • підвищені обидві цифри;
  • підвищеними бувають тільки систолічні показники, діастолічні нормальні;
  • висока нижнє тиск, верхнє в нормі.

Підвищення обох цифр на тонометрі говорить про наявність гіпертонії, яка потребує термінового лікування. При цьому частота скорочень серцевого м'яза підвищує навантаження на кровоносну систему, але іноді ситуація буває зворотного – збільшення диастолических показників впливає на систолічні. У будь-якому разі механізм погіршення функціонування організму, залежить від показників роботи серця, повинен розглядатися комплексно.

Підвищений нижнє тиск при нормальному верхньому

Орієнтуючись на систолічні показники, люди не знають, про що свідчить підвищений рівень диастолических. Це серйозна проблема, говорить про можливі хворобах нирок, оскільки ренін сприяє скорочення судин і підвищує м'язовий тонус. Це важлива властивість нирок і визначило друга назва діастолічного АТ – нирковий. Ізольованою діастолічною гіпертензією називається патологія, коли у людини визначається підвищений нижнє тиск при нормальному верхньому.

Причини високого нижнього тиску

Оскільки діастолічний АТ вважається маркером роботи кровоносної системи, показуючи, наскільки успішно кров проникає в судини, коли вони розширюються, причини високого нижнього тиску бувають пов'язані з різними порушеннями роботи організму. Однак частіше інших високі показники діастолічного тиску викликають наступні характерні патологічні процеси:

  • Ниркову недостатність, при якій головний артеріальна судина в нирці звужується, і вона стає нездатною до нормального функціонування.
  • Поразка щитовидної залози захворюваннями, що викликають посилений викид гормонів у кров.
  • Збої в скорочення серцевого м'яза. При цьому фіксуються високі показники обох цифр АТ.
  • Цукровий діабет.
  • Постійні стреси і прийом препаратів, що стимулюють увагу і здатність концентруватися.

Причини високого нижнього артеріального тиску у жінок

Зміна гормонального фону на тлі клімаксу, збої в менструальному циклі можуть бути причинами високого нижнього артеріального тиску у жінок. Відомо, що артеріальна гіпертензія – синдром, при якому постійно спостерігається підвищений рівень діастолічного АТ, загрожує летальним результатом від інсульту або інфаркту міокарда. При цьому, якщо діастолічні показники заходять за межі 129 мм рт.ст., то лікарі кажуть про злоякісної гіпертензії.

Причини високого нижнього тиску у чоловіків

Чоловіки значно частіше за жінок схильні до хвороб, пов'язаних з підвищеним рівнем діастолічного АТ. При цьому причинами високого нижнього тиску у чоловіків можуть бути:

  • Пристрасть до шкідливих звичок.
  • Дисфункції нирок, які походять від утримування великої кількості рідини організмом. Це буває у разі зловживання солоної, жирної, гострої їжею.
  • Нездоровий спосіб життя, неправильне і несистематичне харчування, переїдання.

Що означає низьке діастолічний тиск

Люди схильні бити тривогу у разі виявлення у себе високих показників артеріального тиску, проте не знають, що показує нижнє тиск, коли постійно фіксується його низький рівень. Низьке діастолічний тиск буває симптомом грізних недуг. Якщо величина діастолічного АТ спочатку була близько 59-70 мм рт. ст., а потім кілька місяців поспіль коливається близько позначки 40, то потрібно звернутися до фахівця, оскільки низький опір судин кровотоку може бути викликано різними патологіями.

Систолічний тиск високий, а діастолічний низька

З віком оболонки стінок судин втрачають прохідність, скорочуються погано, стають жорсткими. Це призводить до ситуації, коли у людини систолічний тиск високий, а діастолічний низька, оскільки кров повільно тече по периферичних судинах, а серце починає битися все сильніше, намагаючись ефективніше проштовхнути її в капіляри. У людини при цьому може фіксуватися атеросклероз судин, кардіосклероз серця, погіршення зору і навіть сліпоти.

Низьке діастолічний тиск при нормальному систолічному

Фактори, які впливають на низьке діастолічний тиск при нормальному систолічному, можуть носити фізіологічний характер. Зниження діастолічного АТ буває у спортсменів при посилених тренуваннях, у жінок, які сидять на дієтах або страждають меноррагией. Однак, якщо людина відчуває болі в серці, а тонометр показує зниження діастолічного артеріального тиску нижче 50 мм рт. ст., то потрібно викликати швидку допомогу, оскільки можливий напад пароксизмальної аритмії.

Причини низького діастолічного тиску

Тільки комплексне обстеження і консультація кардіолога, онколога, нефролога допоможуть дізнатися причини низького діастолічного тиску, оскільки хвороби внутрішніх органів, викликають зменшення показників диастолических цифр АТ, можуть відрізнятися. Серед них:

  • хвороби нирок (гломерулонефрит, пієлонефрит);
  • перебої в діяльності серцевого м'яза;
  • виразкова хвороба ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
  • важкий приступ алергії;
  • наявність в організмі інфекційних вогнищ запалення, висока температура;
  • онкологічні захворювання;
  • аутоімунні хвороби в стадії загострення;
  • зневоднення організму при блювоті і діареї, викликаних отруєнням;
  • відчуття різкої слабкості, що супроводжується втратою свідомості, від задухи при великому скупченні людей.

Як знизити високий діастолічний тиск

Щоб нормалізувати стан організму, викликане гіпертензією, не можна займатися самолікуванням, оскільки причин цієї патології може бути безліч. Потрібно пройти консультації з лікарем-кардіологом, зробити обстеження, знайти причину гіпертензії, і вже потім вирішувати разом з лікарем, як знизити високий діастолічний тиск медикаментозно. Однак є прості методи приведення в норму цифр АТ:

  • вживання їжі з переважанням фруктів і овочів;
  • дотримання режиму дня, в якому сон займає не менше 7-8 годин, активний спосіб життя;
  • нормалізація ваги;
  • неквапливі прогулянки в парку не менше півтора годин в день.

Як знизити нижню тиск, не знижуючи верхнього

Ізольована діастолічна гіпертензія вимагає особливих заходів, оскільки потрібно вирішити, як знизити нижню тиск, не знижуючи верхнього. Лікування цієї патології проводиться стаціонарно, під лікарським спостереженням спеціалістів, які постійно стежать, як діють на хворого медичні препарати, щоб зменшення диастолических показників не призвело до ускладнень в діяльності серцевої м'язи і погіршення стану хворого. Якщо ж причиною гіпертензії був порок клапана аорти, проводиться складна операція на серці.

Препарати для зниження діастолічного артеріального тиску

У кожному випадку ліки пацієнту призначаються індивідуально, оскільки причини, які викликали діастолічну гіпертензію, можуть кардинально різнитися, і лікуватися самостійно, навмання вибираючи собі препарати для зниження діастолічного артеріального тиску, небезпечно і категорично забороняється. Лікарями ж призначаються препарати з наступного ряду:

  • діуретичні лікарські засоби;
  • препарати, що блокують рецептори ангіотензину II;
  • селективні препарати – адрено - та бетаблокатори;
  • антагоністи кальцієвих каналів.

Лікування низького діастолічного тиску

Оскільки діастолічна гіпотензія може викликатися різними причинами, методи лікування низького діастолічного тиску складаються з: обстеження хворого, вивчення анамнезу на предмет хронічних захворювань і алергії на ліки, а також форму гіпотензії, що спостерігається на даний момент (вона буває гострою або хронічною у стадії ремісії). Якщо у хворого гостра форма гіпотензії, то застосовують такі медикаментозні засоби:

  • Препарати, які поліпшують кровопостачання головного мозку і збільшують пульсовий АТ;
  • Ліки, які збільшують тонус судин і сприяють поліпшенню кровопостачання організму, такі, як Ангиотензинамид. При гіпотензивний кризі вводять у вену за допомогою крапельниці.
  • Якщо хворий продемонстрував позитивну динаміку, і в його стані намітилися стабільні поліпшення, лікарі призначають до прийому препарати тонізуючий, імуно - та нейростимулирующего дії.

Відео: як знизити нижню тиск в домашніх умовах

Як без пігулок знизити тиск в домашніх умовах

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!