Шкала Глазго - оцінка ступеня порушення свідомості людини. Таблиця видів коматозних станів за шкалою Глазго

Кома, як правило, виникає на фоні ураження ЦНС. Від правильності визначення механізму розвитку такого стану залежить лікування. Найвідомішою системою оцінки тяжкості коматозного стану є шкала коми Глазго (The Glasgow Coma Scale), в яку включені зіничні, мовні, рухові реакції.

Що таке шкала Глазго

Кома – важкий стан, з яким часто доводиться стикатися лікарям. Вона має різні ступені і стадії, їх вірне визначення допоможе встановити методи лікування та прогноз на одужання. Для цього нейрохірурги з шотландського Глазго – Б. Дженнет, Р. Тиздейл – і створили шкалу оцінки стану в 1974 році. Система стара, але до цих пір застосовується медиками. Більше вона відома під назвою шкала коми Глазго (GCS, або ШКГ).

Шкала як практичний метод була включена в різні оцінні класифікації ступеня порушення свідомості, включаючи:

  • спрощену систему гострих станів;
  • оцінку виникнення летального результату;
  • ризик смертності в педіатрії;
  • систему оцінки хронічних і гострих порушень фізіологічних розладів.

Оцінка глибини порушення рефлексів допомагає скласти бальну систему в діапазоні від 3 до 15. При проведенні сумарної оцінки діяльності мозку за GCS оцінює людину як нормоксичного, нормотензивного, не одержував наркотичних, паралітичних або інших препаратів, що знижують штучно неврологічний статус. Система оцінки тяжкості стану за цією шкалою включає три критерії. Це:

  • реакція відкривання очей (E);
  • рухова реакція (M);
  • мовленнєва реакція (V).

Бали за шкалою Глазго

Спочатку ШКГ була розроблена для пацієнтів з тяжкими травмами голови. При оцінці стану хворого слід враховувати лише найкращий відповідь. Також потрібно звертати увагу на кожний окремий пункт, а не на загальний бал, тому як вогнищева симптоматика зменшує підсумковий результат. У хворого при низькому сумарному балі за шкалою може бути нормальний рівень розвитку психіки. Шкала Глазго по балам – це кількісна оцінка свідомості, а якісна здійснюється за класифікацією Коновалова.

Реакція на відкривання очей

При визначенні стану хворого оцінюють форму і розмір зіниць, симетричність і збереження прямої реакції на світло. Тест на відкривання очей (Eye response) передбачає нарахування балів, які вказані в таблиці:

Реакція хворого

Бали

Самостійно відкриває очі

4

Реагує на слова

3

Є больове роздратування

2

Відсутній рефлекс окуловестибулярный

1

Мовленнєва реакція

При огляді пацієнта особливу увагу відводиться ще мовним реакцій (Verbal response). За ШКГ нараховуються бали за наступним діям:

Реакція хворого

Бали

Швидкий і правильний відповідь на питання

5

Сплутана мова (словесна окрошка)

4

Відповідь не відповідає питання або спостерігається безладний набір слів

3

Нечленороздільні звуки

2

Вербальна реакція відсутня

Один

Тест рухової реакції

Дослідження рухової реакції – це завершальний критерій оцінювання стану пацієнта. Моторні реакції (Motor response) представлені в таблиці:

Реакція хворого

Бали

Виконання рухів по команді

6

Відштовхування больових подразників

5

Відсмикування ноги чи руки при болю

4

Патологічне згинання

3

Розгинання

2

Відсутність рухів на біль

1

Шкала Глазго для оцінки тяжкості коми

Глазго-шкала тяжкості коми – поширений кількісний спосіб оцінки порушення свідомості. Стан пацієнта тестується на момент надходження його в лікарню і через добу з трьох тестів: відкриття очей на біль або звук, руховий і словесний відповідь на подразники. Рівень свідомості за шкалою Глазго варіюється від трьох до п'ятнадцяти балів. Результати 3 – це мінімальна кількість балів, що означає важку ступінь коми, а 15 – число, що означає оптимальний рівень розвитку свідомості. Метод Глазго по балах визначає види коматозних станів:

Сумарна оцінка в балах

Інтерпретація результатів

15

Свідомість ясна

13-14

Оглушення

9-12

Сопор

4-8

Кома

3

Смерть мозку

Свідомість ясна

Активне існування, з нормальними адекватними відповідями і мовленнєвим контекстом, осмисленою поведінкою і збереженням різних видів орієнтування називається ясним свідомістю. Крім того, цей термін передбачає діяльну неспання, адекватне сприйняття навколишньої обстановки і здатність до когнітивної (пізнавальної) діяльності. Такий стан свідомості набирає в системі ШКГ 15 балів.

Стан оглушення

Якщо у хворого спостерігається сповільнення мови і мислення, відзначається недостатнє сприйняття і оцінка того, що відбувається, знижується увага, то відбувається оглушення свідомості (сомноленція). Дане коматозний стан представлено декількома формами:

  • Помірне. Відбувається лише часткове пригнічення психіки, тому знижується здатність до активних дій. Мовний контакт можна характеризувати як сохранный, але при цьому відповіді односкладові і уповільнені. Відзначається млявість, підвищена стомлюваність, сонливість.
  • Глибоке. Може виникнути при гіпертермічному синдромі. Постійне стан сну, рідко спостерігається рухове збудження, мовний контакт обмежений. Збережена захисна координована реакція на біль.

Стан сопору

Різке пригнічення активності свідомості називається сопором. Пацієнта з працею можна вивести з такого стану. У відповідь на звернення він погано відкриває очі, контакт з ним майже неможливий. Часто виникає хапальний рефлекс, автоматична жестикуляція. Як правило, рівень свідомості сопор розвивається при паренхиматозном масивний крововилив, який ускладнюється кров'яним проривом у шлуночкову систему і в субарахноїдальний простір.

Коматозний стан

Стан коми характеризується повною втратою свідомості, відсутністю реакції на зовнішні подразники. У медичній практиці коматозний стан в залежності від тяжкості церебрального пошкодження ділиться на три категорії:

  1. Помірна кома. Рухові захисні реакції нескоординовані, спостерігається психомоторне збудження і автоматизована жестикуляція. Відсутні реакції на подразники. Пригнічені черевні рефлекси. Відзначаються порушення вісцеральних функцій (частішає серцебиття, підвищується тиск).
  2. Глибока кома. Повністю відсутні спонтанні рухи. Спостерігаються різноманітні модифікації м'язового тонусу у вигляді дифузного зниження рефлексів, горметонии, гіпоксії, гіпотензії, дистонії. Відмічається порушення дихання і ритму серцевої діяльності.
  3. Позамежна кома. Очні яблука нерухомі. Спостерігається дифузна м'язова атонія, тотальна арефлексія, грубі розлади важливих органів (тахікардія, розлад частоти дихання, апное).

Шкала результатів Глазго

Вже довгий час в медицині використовується шкала ступеня пригнічення свідомості Глазго. Вона достовірно допомагає оцінити якість життя пацієнтів після різних черепно-мозкових травм з урахуванням соціальної активності і психоневрологічних залишкових порушень. Крім того, таку систему активно застосовують при оцінці ефективності використання різноманітних методів лікування. Розширений варіант шкали представлений у таблиці:

Результат

Бали

Повне відновлення.

8

Часткове відновлення. Є невеликі неврологічні порушення. Пацієнт пересувається самостійно.

7

Психічний статус оцінюється в межах норми. Хворий може сам себе обслужити.

6

Помірна несамостійність. Пацієнт не може виконати ряд певних дій. Необхідно амбулаторне спостереження.

5

Є неврологічний грубий дефект, з-за якого хворому потрібен догляд.

4

Нейром'язова неспроможність. Хворий знаходиться в свідомості, але неврологічна тяжка симптоматика змушує продовжити лікування в реанімації.

Три

Режим неспання і сну зберігається, дихання і гемодинаміка стабільні. Відсутні довільні рухи.

2

Смерть

1

Крім системи Глазго в сучасній медицині часто використовується шкала four, яка вважається поліпшеною модифікацією попередніх класифікацій порушення свідомості. Якщо шкала Глазго не підходить, застосовують Four, яка має ряд переваг. Вона допомагає дати точну оцінку у хворих з інтубацією, афазією трахеї, периорбитальной пухлиною. Ще шкала може виявити фази вклинення мозку і розпізнати синдром замкненого людини.

Шкала Глазго для дітей

Оцінка рівня свідомості за шкалою Глазго для дитини віком до 4-х років схожа на систему для дорослих, за винятком варіантів вербальних відповідей. Дитяча шкала коми передбачає зазначення в балах стану:

  • відкривання очей;
  • мовлення дитини;
  • моторики.

Відкривання очей:

Реакція дитини

Бали

Довільна

4

Реагує на голос

3

Реагує на біль

2

Відсутній

1

Мова:

Реакція дитини

Бали

Малюк інтерактивний, посміхається, стежить за об'єктом

5

При плачі дитини можна заспокоїти

4

Заспокоюється, але ненадовго

3

Неспокійний. Погана реакція на вербальний стимул

2

Інтерактивність і плач відсутні

1

Моторика:

Реакція дитини

Бали

Виконує руху по команді

6

Відштовхування об'єкта при больовому впливі

5

Відсмикування кінцівки

4

Патологічне згинання

3

Розгинання

2

Рух відсутній

1

Відео: Оцінка свідомості

Загальний стан, положення, свідомість хворого

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!