Цистит у кішок - симптоми і лікування
Поширене захворювання сечостатевої системи у кішок – цистит. Такого роду запалення погано піддається лікуванню, схильне до рецидивів, небезпечно ускладненнями, наприклад, закупоркою проток. Захворювання зустрічається у всіх порід незалежно від віку. Цистит у кота може супроводжуватися уретритом – запаленням слизової сечівника. Таке комплексне захворювання має окрему назву – уроцистит.
Що таке цистит у кішок
Сечовий міхур – порожнистий орган, здатний змінюватися в розмірах. Всередині він покритий слизовою тканиною і помережаний кровоносними судинами. Цистит у кішок – запальний процес, що протікає в оболонці міхура і сечостатевій системі. Захворювання може виникнути через механічного впливу або в результаті проникнення інфекцій, бактерій. На думку ветеринарів, кастровані коти більше розташовані до циститу. Кров застоюється в статевих органах, в результаті чого утворюються спазми та набряки. У підсумку в сечовому міхурі відбувається затримка сечі, і відкладення кристалів солі.
Клінічні прояви частіше зустрічаються у котів, ніж у кішок. Це пов'язано з анатомічною будовою. У кішок сечовипускальний канал прямий і короткий. Завдяки цьому кристали солі виходять з організму без праці. У котів довгий сечівник має звуження і вигин. У цих місцях утворюються слизові і сольові пробки, які перешкоджають нормальному виділенню сечі.
Симптоми
Наскільки ефективним виявиться лікування циститу у котів залежить від того, як швидко будуть виявлені перші ознаки та вжиті необхідні заходи. До основних клінічних проявів відносять:
- хворобливе сечовипускання;
- присутність в сечі гною чи крові;
- часті позиви в туалет;
- аміачний, гнійний запах;
- підвищена температура;
- втрата апетиту.
Форми циститу у кішок
Виділяють гострий і хронічний цистит у домашніх вихованців. Останній варіант характерний більше для літніх кішок. У цьому разі запалення слизової оболонки сечового міхура протікає в прихованій формі: відсутні клінічні прояви, зовні він виглядає здоровим. Хронічний цистит не менш небезпечний, ніж гострий.
Якщо у кішки в сечі з'явилася кров, можливо, у неї геморагічний цистит. Захворювання виникає в результаті розриву судин сечового каналу. Запалення протікає в хронічній або гострій формі, і викликає анемію або інтоксикацію. Ще один вид патологічного процесу – ідіопатичний цистит у кішок, який зовні ніяк не проявляється. Ветеринара важко діагностувати недугу такого роду. Робиться це методом виключення інших захворювань (інфекцій сечовивідних каналів, уролітіазу).
Причини
Слабкий імунітет і хронічні хвороби провокують поява циститу. Вони підривають здоров'я тварин, в результаті чого до вихованців «липнуть» різні болячки. Таким кішкам потрібен особливий догляд. До інших причин циститу відносять:
- Переохолодження. Не рекомендується, щоб тварина довго сиділо на холодному підвіконні, особливо взимку.
- Наявність паразитів може сприяти розвитку захворювання, тому перед лікуванням циститу необхідно провести дегельмінтизацію домашнього улюбленця.
- Інфекційні захворювання. Часто запалення з'являється в результаті розмноження патогенних бактерій, що знаходяться в сечовому міхурі. Цей процес може швидко вразити інші органи: нирки, сечоводи, уретру.
- Неправильне годування. Постарайтеся зробити раціон домашнього улюбленця збалансованим. Важливо, щоб тварина отримувало необхідні мікроелементи і вітаміни. У кішки завжди повинен бути вільний доступ до питної води.
- Порушення обміну речовин викликає сечокам'яну хворобу, ожиріння, погано позначається на загальному стані організму. Такі збої можуть бути спровоковані внутрішніми і зовнішніми факторами, основні з яких: брак пиття, стреси, використання медикаментів.
- Механічні пошкодження (травми уретри, живота, спини).
Лікування циститу у кішок
Домашній вихованець потребує постійному контролі стану здоров'я. Лікування циститу у кішки протікає довгостроково й складно, тому починати його краще якомога раніше. В домашніх умовах процедуру слід проводити при спостереженні у ветеринара. Самостійно можна тільки зняти симптоми захворювання, але не усунути першопричину. Постановка діагнозу повинна бути підтверджена лабораторно. Для цього домашньому вихованцеві необхідно:
- зробити УЗД, щоб виключити пухлини і каміння;
- здати сечу, яка може містити гній, білок, епітелію, слиз, лейкоцити, еритроцити, сіль, кров;
- провести рентгенографію або цистоскопію;
- здати кров, щоб визначити реакцію чутливості до антибіотиків.
При виявленні патогенної флори призначається курс антибіотиків. Попередньо здається посів на визначення чутливості мікроорганізмів до лікарського препарату. Якщо покращання стану не настає, додатково варто почати прийом імуностимулюючих засобів. У разі виявлення вторинних захворювань симптоматична терапія повинна йти разом з лікуванням основного.
При ідіопатичному циститі (невідомого походження) розробляється лікувальна і профілактична схеми лікування, яких дотримуються все життя. Важливо забезпечити домашній тварині сприятливі умови: повноцінне харчування, мінімум стресу, відсутність переохолодження. До основних методів лікування відносять:
- нейтралізацію спазмів і болів за допомогою спазмолітиків і антибіотиків;
- усунення причин запальних процесів;
- антибіотикотерапію (позбавлення від бактеріальної складової захворювання);
- видалення запального вмісту сечового міхура (введення антисептика та антибактеріальних препаратів за допомогою катетера);
- застосування крапельниці при зневодненні.
Ветеринар у кожному окремому випадку визначає, чим лікувати цистит у кішки. Вибір медикаментозного лікування залежить від безлічі факторів – тяжкості запального процесу, причини виникнення, стану вихованця, стадії протікання хвороби. Крім лікарських комбінацій використовуються гомеопатичні та імуностимулюючі препарати. Приклади призначень:
- Легку форму циститу лікують Сульфадимезином, Салолом, Фурадоніном, Гексаметилентетраміном. У разі розвитку бактеріальної мікрофлори використовують антибіотики: Амоксиклав, Канаміцин, Тетрациклін, Левоміцетин, Гентаміцин. Застосування даних препаратів порушує мікрофлору кишечника, тому паралельно призначають пребіотики.
- При гнійному циститі промивають сечовий міхур фурациліном, борною кислотою, ихтиолом, нітратом срібла або сольовим розчином. Робити цю процедуру повинен тільки фахівець. Додатково кішку можна поїти відваром з польового хвоща, листя мучниці і ягід ялівцю. Це допоможе гною краще виходити з організму. Зняти спазми і коліки у кішок можна Анальгіном, Цистоном, Но-шпою.
Особливості харчування та утримання в період хвороби
В процесі лікування основне завдання власника – забезпечити сприятливі умови для одужання тварини. Що робити:
- Потрібно частіше пропонувати кішці водичку і відвари з сечогінним ефектом (якщо немає закупорки сечового каналу).
- Важливо облаштувати затишний куточок, де хворого ніхто не потурбує.
- Варто менше годувати кошеня, щоб сили вихованця витрачалися на боротьбу з хворобою, а не на перетравлення їжі.
- Обов'язково обмежити вживання білка і солі.
Добре перекласти улюбленця на спеціальний корм при циститі після попередньої консультації з ветеринаром. Вибирати краще корми преміум класу:
- Hill's c/d Feline Urinary Stress (підходить при ідіопатичному циститі);
- Purina Veterinary Diets (при сечокам'яній хворобі і запаленнях сечового міхура);
- Royal Canin Urinary (профілактика сечокам'яної хвороби).
Профілактика циститів
Після лікування циститу не варто забувати про заходи профілактики. Сильний імунітет здатний подолати безліч захворювань самостійно. У тварин, які перенесли захворювання, слід постійно стежити за станом здоров'я. Періодичне відвідування ветеринарної клініки, профілактичні огляди, контрольні аналізи сечі дозволять уникнути рецидиву або вчасно його виявити. Важливо подбати, щоб у кішки був такий ресурс організму. Для цього потрібно:
- забезпечити тварину збалансованим кормом;
- регулярно проводити вакцинацію;
- виділити домашньому улюбленцю теплий і затишний куточок без протягів;
- утримувати в чистоті котячий лоток, щоб уникнути попадання інфекції в уретру;
- своєчасно обробляти від глистів;
- оперативно лікувати інфекційні захворювання;
- обмежити стреси;
- оберігати від охолодження;
- при отриманні травми обов'язково показати лікарю.
Відео
Цистит у свійських тварин | Як лікувати Цистит | Симптоми і профілактика циститу | Поради Ветеринара
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!