Правець - що це таке: симптоми, лікування та профілактика зараження

Правець – це інфекційна патологія, що викликається бактерією Clostridium tetani. Захворювання характеризується важким ураженням ЦНС (центральної нервової системи), відрізняється множинними судоми скелетної мускулатури, асфіксією (задухою), опистотонусом (характерним выгибанием спини). Захворювання часто протікає важко і загрожує багатьма ускладненнями, летальність становить 25%.

Як можна заразитись правцем

Патологія є зооантропонозным захворюванням, тобто представляє небезпеку не тільки для людини, але й для тварин. Зараження відбувається при наявності відкритої рани на тілі шляхом потрапляння в уражене місце хвороботворної бактерії. Clostridium tetani відноситься до біологічного ряду спороутворюючих паличковидних бактерій. Сама по собі бацила не представляє небезпеки, загрозу несуть виділяються нею столбнячные токсини, до яких організм людини має високу сприйнятливість.

Зараження можливе при недотриманні заходів антисептики під час обробки ран, опіків, обморожень. Захворювання схильні діти з-за високого рівня травматизму, новонароджені малюки при недотриманні правил асептики під час перерізання пуповини, дорослі після серйозних поранень обличчя, кінцівок та ін. Безпосередній спосіб передачі інфекції від хворої людини здоровій неможливий.

Шляхи передачі інфекції

Бактерії, що викликають патологію, живуть в кишечнику людини, травоїдних тварин, гризунів, птахів, виділяються у навколишнє середовище з фекаліями у вигляді спор. Спосіб інфікування захворюванням – контактний. Суперечки бактерій можуть тривалий час перебувати в грунті, водоймах, покривати будь-які поверхні, проникати з пилом в приміщення. Згодом при настанні сприятливих умов спору стає активною, в цьому стані вона виділяє отруйні речовини, які навіть у дуже малих дозах є небезпечними для організму.

Збудник правця

Правцева паличка, має кілька десятків джгутиків, за формою нагадує тенісну ракетку. Це грампозитивна, анаеробна бактерія, спори якої володіють високою стійкістю до нагрівання, заморожування, кип'ятіння (гине через дві години). Клостридії переходять у вегетативну форму при настанні сприятливих анаеробних умов у присутності стафілококової флори. Clostridium tetani «любить» розмножуватися в глибоких ранах завдяки можливості створення там умов відсутності кисню. Специфічний правцевий токсин має дві складові:

 • Екзотоксин (тетаноспазмин) – сильна отрута, яка викликає порушення в роботі нервових клітин, що призводять до пригнічення механізму гальмування рухової активності м'язів. Тетаноспазмин завдяки циркуляції крові і нервових відростках проникає в ЦНС, викликаючи рефлекторні мимовільні скорочення м'язів обличчя, кінцівок, серця та інших органів. У початковій стадії впливу правцевого токсину уражаються переважно периферичні синапси, що призводить до появи тетанических судом. Крім того, блокада нейронів ретикулярних утворень стовбура мозку призводить до підвищення температури, зневоднення.
 • Цитотоксин (тетанолизин або тетаногемолизин) відіграє другорядну роль у розвитку правця. Речовина сприяє руйнуванню еритроцитів крові, пошкоджує тканини серцевого м'яза, що може призвести до місцевого некрозу.

Класифікація форм захворювання

Існує кілька класифікацій різновидів патології в залежності від місця і обставин інфікування, що проявляється в процесі розвитку клінічної картини захворювання і супутніх причин. Істотним чинником є поширення інфекції по тілу, залучення однієї або декількох систем організму в патологічний процес.

В залежності від шляху інфікування

Клостридія не може проникнути через непошкоджені шкірні покриви, тому основний фактор зараження – травма різного характеру. Фахівці розрізняють кілька видів правця за способом інфікування:

 • Посттравматичний (рановий, післяопераційний, опіковий, післяпологовий, післяабортний, правець новонароджених).
 • Правець, який розвинувся через запальних процесів в організмі (пухлини, виразки тощо).
 • Криптогенного характеру, при якому в анамнезі хворого відсутня інформація про будь-які ушкодження. Найчастіше це означає, що зараження сталося внаслідок отриманої мікротравми (наприклад, побутової чи виробничої).

По локалізації

Часто захворювання починається з посмикування м'язів у місці травми, потім відбувається генералізація судом. Виходячи з поширеності інфекції по організму, виділяють:

 • місцевий правець, при якому спочатку спостерігаються судоми і тягнучі болі в місці інфікування (паралітичний правець Розе).

 • генералізована форма, при якій уражаються центральна нервова система (энцефалитический бульбарний правець Брунера).

По тяжкості протікання

Розрізняють чотири форми протікання в залежності від тяжкості захворювання. Їх характеристики:

Ступінь тяжкості

Інкубаційний період, добу

Наростання симптомів, добу

Температура тіла, ° С

Характерні ознаки

Легка

Більше 20

5-6

Субфебрильна або відсутня

Помірний гіпертонус, рідкісні судоми або їх відсутність

Середньої тяжкості

15-20

3-4

38-39

Типова симптоматика, тахікардія, нетривалі судоми спостерігаються 1-2 рази на годину, ускладнень не розвивається

Важка

7-14

1-2

До 40

Типовий симптомокомплекс, частота і тривалість судом збільшується, напруження м'язів черевної стінки і кінцівок, виражена пітливість

Дуже важка

До 7

До 1

40-42

Крім вираженої симптоматики, приєднується пневмонія, скачки тиску. Важкий стан триває кілька тижнів. Можливі ускладнення: параліч серця, асфіксія, ціаноз

Як проявляється

В залежності від кількості мікроорганізмів і токсину в організмі інфекція може протікати і приховано, і блискавично. Розвиток патології включає кілька характерних стадій:

 1. Інкубаційний період правця триває 1-20 днів (може продовжуватися кілька місяців). У деяких випадках ця стадія протікає безсимптомно, в інших – хворий відчуває легке напруження м'язів, тремор в області рани.
 2. Початковий період триває до 2 днів, характеризується виникненням тягнуть болю у вогнищі інфікування (до цього часу рана може вже повністю затягнутися). Далі з'являється тризм (судорожне стиснення жувальних м'язів), внаслідок чого хворий практично не в змозі відкрити рот.
 3. Період розпалу триває близько 8-12 днів, іноді триває до 2-3 тижнів. Тривалість стадії залежить від наявності щеплень в анамнезі, термінів початку лікування. Розпал розвитку патології характеризується стандартними ознаками правця: тризм, «сардонічна посмішка», опістотонус. Виникають і поширюються по всьому тілу тетаніческіе судоми з різною частотою і тривалістю, температура тіла піднімається до 40-42 ° С. Внаслідок постійного напруження м'язів навіть між нападами у хворого спостерігаються проблеми з самостійним сечовипусканням, дефекацією, диханням, ковтанням. З-за цього можливий розвиток таких захворювань, як бронхіт, пневмонія, набряк легень, інфаркт міокарда, сепсис.
 4. Стадія одужання може тривати до 2 місяців. У цей час поступово знижується кількість і сила судом. Період небезпечний виникненням і розвитком ускладнень.

Перші ознаки правця

Інкубаційний період захворювання залежить від поширеності інфекції в організмі, локалізації травми, ступеня активності спір хвороботворних бактерій, місцевого імунітету і опірності організму в цілому. Стадія може проходити безсимптомно або з наявністю продромальних ознак. Тяжкість захворювання, супутні ускладнення і прогноз залежать від інкубаційного періоду – вважається, що чим швидше розвивається правець, тим складніше хворому перенести патологію.

Продромальні ознаки інфекції

До первинних симптомів правцевої інфекції відносять загальне нездужання, головний біль, підвищену дратівливість, озноб, пітливість, болі в горлі і попереку. У пацієнта може спостерігатися субфебрильна лихоманка, порушення сну, позіхання і втрата апетиту. Крім того, в місці передбачуваного зараження можливе виникнення тупих, тягнуть болю, м'язової напруги.

Специфічні симптоми

Існує тріада симптомів правця, поєднання яких характерне виключно для цієї патології. Типові ознаки:

 • Тризм – судорожне скорочення жувальних м'язів, при якому хворий не може розтиснути щелепи; симптом виникає внаслідок подразнення лицьового нерва.
 • Дисфагія – утруднення ковтального рефлексу, хворобливі відчуття з-за слабкого тонусу м'язів глотки.
 • «Сардонічна посмішка» – специфічний спазм мімічних м'язів, при якому вираз обличчя пацієнта виглядає як поєднання сміху і жаху (губи розтягнуті в посмішці, куточки рота опущені, лоб напружений, очі звужені).

До переліченим ознаками приєднується ригідність (напруга) потиличних м'язів (без інших менінгеальних симптомів), опістотонус. Між нападами розслаблення м'язів не настає, що робить перебіг хвороби виснажливим для пацієнта. Судоми виникають з різною тривалістю та частотою у відповідь на будь-який зовнішній подразник (світло, звук), тому пацієнтів на час лікування поміщають в шумоізоляційний стерильний бокс. З плином патології сила судом наростає, вони охоплюють діафрагму і міжреберні м'язи, що провокує утруднення дихання.

Опістотонус м'язів

При тяжкому перебігу патології судоми поширюються по тілу в низхідному напрямку, розвивається опістотонус – специфічне сильна напруга м'язів спини і кінцівок, при якому хворий вигинається в дугоподібне положення, спираючись на потилицю і п'яти. Судоми з часом посилюються, пацієнт при цьому не втрачає свідомість, відчуває сильний біль і страх, спостерігається надмірна пітливість і слинотеча, внаслідок чого хворий страждає від зневоднення.

Ускладнення правця і прогноз

Перебіг захворювання, як правило, дуже важке і супроводжується розвитком ускладнень. Під час хвороби та після лікування у пацієнта можуть розвинутися наступні патології:

 • переломи хребта і кісток;
 • розриви зв'язок і сухожиль, вивихи;
 • відриви м'язів від кісток;
 • компресійні деформації хребта;
 • бронхіти, пневмонії, набряк легенів, емболія легеневих артерій;
 • інфаркт міокарда, коронарний спазм;
 • паралітичні ураження черепно-мозкових нервів;
 • розлади кровообігу;
 • сепсис.

Виживаність пацієнтів

Прогноз відносно хворих правцем невтішний – за різними даними летальність коливається від 25 до 70% (значну частину цієї цифри складають представники нещепленого населення планети). Особливо високий відсоток смертності серед дітей дитячого віку внаслідок їх слабкої опірності захворюванням. Залежить цей показник від своєчасної діагностики та належного лікування, наявності супутніх захворювань і щеплювального анамнезу.

Діагностика

Фізикальний огляд дозволяє швидко діагностувати захворювання. При потребі лікар направляє пацієнта зробити зішкріб з місця поранення, мазок зі слизової піхви, глотки і носа для виділення правцевого токсину та виконання біологічної проби мишам. На ранніх стадіях захворювання слід відрізняти правець від гінгівіту, заглоточных абсцесів, запалення суглобів нижньої щелепи, періоститу. При правцевої інфекції у дітей слід виключити ймовірність родових травм, менінгіту, епілепсії і сказу.

Лікування правця

Пацієнт, у якого діагностували правець, підлягає негайній госпіталізації в реанімаційне відділення. Лікуванням цієї патології займається анестезіолог-реаніматолог. Годування найчастіше проводиться за допомогою шлункового зонда (при парезах шлунково-кишкового тракту – парентеральним способом). Щоб уникнути розвитку пневмонії і появи пролежнів пацієнта часто перевертають. Лікування правцевої інфекції включає наступні етапи:

 • знешкодження токсину (з допомогою спеціальної сироватки);
 • очищення рани від збудників інфекції (розтин і знезараження);
 • усунення судом, зниження температури, підтримка роботи органів і систем, боротьба із зневодненням організму.

Нейтралізація токсину

Для знешкодження токсину застосовується внутрішньом'язове введення протиправцевої сироватки (часто разом з ін'єкцією противостолбнячного імуноглобуліну) у наступних дозах:

 • новонародженій дитині – 20 000-40 000 МО;

 • дітям старшого віку – 80 000-100 000 МО;

 • дорослим – 100 000-150 000 МО.

Розтин і обробка рани

Для усунення правцевої палички в ураженому місці під наркозом роблять великі надрізи, очищають вогнище інфекції від мертвих тканин. Рану не зашивають для постійного надходження кисню (аерації), накладають спеціальний перев'язувальний матеріал, який міняють раз в кілька годин. Для подальшого загоєння рани застосовують протеолітичні ферменти (трипсин, хімотрипсин).

Симптоматичне лікування

Для усунення тетанического напруги застосовуються протисудомні препарати, міорелаксанти, нейроплегіческіе, наркотичні, седативні препарати і нейролептики (наприклад, діазепам). Ефективним засобом вважається суміш хлорпромазину, дифенгідраміну, тримеперидина і скополаміну гідроброміду. Також широке застосування для лікування правця у важкій формі знайшли фентаніл, дроперидол, оксибутират натрію, барбітурати, периферичні міорелаксанти курареподобного дії. При лабільною нервовою системою використовуються α - і β-блокатори.

Якщо хворому важко дихати, йому проводять інтубацію з подальшим підключенням до апарату штучної вентиляції легенів. При необхідності пацієнту ставлять газовідвідну трубку, здійснюють катетеризацію сечового міхура. При вираженому ацидозі і зневодненні застосовується інфузійне введення розчинів натрію гідрокарбонату, плазми, альбуміну, бікарбонату натрію, реополіглюкіну. Щоб уникнути приєднання вторинних інфекцій проводиться антибіотикотерапія. Існує думка про ефективність застосування гіпербаричної оксигенації.

Профілактичні заходи

Правцева інфекція представляє серйозну небезпеку для різних верств населення, тому профілактика має велике значення для запобігання росту захворюваності. Існує кілька видів заходів для попередження зараження правцем дітей і дорослих. Екстрена профілактика правця включає в себе введення ап-анатоксину (для формування власного імунітету організму) та протиправцевої сироватки або імуноглобуліну (пасивна імунізація) в наступних випадках:

 • поранення, травми кінцівок, шлунково-кишкового тракту, інших органів;
 • опіки, обмороження;
 • виразки, гангрена і ін.

Планова вакцинація

Найефективнішим методом профілактики є щеплення від правця, які робляться згідно з планом: 7 раз дітям (з 3 місяців до 18 років), дорослим − кожні 5-10 років. Планова імунізація проводиться правцевим анатоксином, який входить до складу АКДП-вакцини (проти кашлюку, дифтерії і правця), АДП-М (правець+дифтерія), ап-анатоксину.

Неспецифічна профілактика

Сюди входять правильна гігієна при ураженнях шкірних покривів, своєчасна і правильна обробка ран. Дезінфекція при обробці ран включає наступні правила:

 1. Очищення ураженого місця від забруднення, промивання рани розчином фурациліну, перекисом водню або іншими засобами.
 2. Видалення вологи тампоном.
 3. Обробка шкіри навколо рани спиртовим розчином йоду або зеленкою.
 4. Накладення стерильної пов'язки.

Відео

Що таке правець і як з ним боротися

Найбільш небезпечні інфекції. Правець

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!