Опис рослини омела біла з фото - застосування в рецептах народної медицини

Абсолютно відмінні один від одного лікарські збори та рецепти домашніх настоянок, які використовуються для вирішення різних проблем здоров'я, аж до схуднення і поліпшення потенції, може об'єднувати такий компонент, як омела біла – лікувальні властивості і протипоказання якої не вивчені повністю. Наскільки ефективно це рослина і з якою метою його застосовують у фітотерапії?

Омела біла

Зіткнувшись з маленькими ягодами або непоказними квітками, розташованими на гілці дуба, акації або липи, мало який чоловік подумає, що вони можуть мати лікувальні властивості. Однак навіть вони можуть становити високу лікарську цінність, якщо це рослина омела: білі плоди, що з'являються на округлому невеликому кущі, який кріпиться корінням прямо на гілці дерева. Переважно він виростає з дубової, березової, вербової кори, але може паразитувати і на гілках фруктових дерев. Омела на деревах хвойних порід не росте.

У медицині вона відома під наступними назвами:

  • хрестова трава;
  • дубові ягоди;
  • золотолистник;
  • пташині горішки.

Біохімічний склад

Наявність лікувальних властивостей у омели білої не применшує її небезпеки для організму людини, оскільки плоди цієї рослини містять речовини, які при з'єднанні утворюють токсичні сполуки, тому будь-який засіб на основі омели білої потрібно приймати дуже обережно і не забувати про протипоказання. У її хімічному складі спостерігаються:

  • алкалоїди, які мають позитивної активністю по відношенню до пухлин;
  • вітаміни групи В цінуються нервовою системою;
  • цілий перелік кислот – крім лінолевої і олеїнової, присутніх навіть у продуктах харчування, тут присутні урсолова, пальмітинова, гамма-аміномасляна, олеанолова;
  • флавоноїди і тритерпенові сапоніни;
  • гістаміни;
  • каучук, в'яжучі речовини, що допомагають при розладі кишечнику;
  • мінерали;
  • органічні спирти.

Лікувальні властивості

Кількість позитивних якостей омели білої не піддається підрахунку: за рахунок свого багатого хімічного складу вона зачіпає більшість внутрішніх систем, тому в нетрадиційній медицині використовується майже при будь-якому захворюванні. Особливо лікарі виділяють наступні лікувальні властивості омели білої:

  • Здатність зупиняти кров при будь-яких внутрішніх кровотечах і зовнішніх шкірних ураженнях – глибоких ранах, наривах, гнійниках. Для них же трава використовується як протизапальний засіб (єдине протипоказання – подразнення шкіри).
  • Гіпотензивну – рослина показує гарні результати при лікуванні підвищеного тиску, але на 1-2 стадії гіпертонії, і не дає миттєвого ефекту.
  • В'яжуче – трава застосовується в гастроентерології для боротьби з діареєю, але може бути використана і як проносний засіб.

Додатково потрібно акцентувати увагу на менш виражених, але теж важливі лікувальні властивості цієї рослини:

  • седативний;
  • діуретичну;
  • глистогінний;
  • спазмолітичну;
  • антисклеротичну.

Омела біла – застосування

За рахунок довгого переліку лікувальних властивостей ця рослина використовується майже у всіх сферах медицини – з допомогою омели білої можна:

  • покращувати стан людини з серцевими патологіями;
  • зміцнювати судини (жінкам особливо важлива її властивість усувати варикоз);
  • боротися з депресіями, безсонням;
  • усувати захворювання шкіри;
  • вилікувати атонію кишечника;
  • рятуватися від хвороб суглобів;
  • нормалізувати роботу нирок.

Фахівці стверджують, що серед властивостей омели білої значиться навіть здатність впливати на міоми і безпліддя. Показаннями до її прийому можуть бути злоякісні пухлини, запалення лімфовузлів, захворювання щитовидної залози, астма. В лікарських цілях трава омела ивная використовується для приготування:

  • соку (з листя, ягід);
  • настоянок (з пагонів);
  • компресів (з сухої трави);
  • ванн із запареною травою.

При серцево-судинних захворюваннях

Гіпертонія, атеросклероз (включаючи ризик його виникнення зважаючи високого холестерину), перенесений інсульт, тахікардія, ішемія – це ще не повний перелік порушень кардіологічного характеру і проблем з судинами, які допомагає подолати омела біла. Її яскраво виражені лікувальні властивості у відношенні серцево-судинної системи роблять це рослина незамінним для осіб похилого віку, всіх, хто стикається з частими стресами. У кардіології (фахівці нетрадиційної медицини) переважно поєднують його з софорою японською.

Для кишечника

У разі захворювань травного тракту лікарі рекомендують робити настої і відвари з омели білої, оскільки у неї маса лікарських властивостей у сфері гастроентерології: вона добре працює як протиглисний засіб, але потрібно пропити тривалий курс. Ефективною буде і у випадку уражень слизової оболонки шлунку – гастрит, виразка, гастродуоденіт. Існують навіть рецепти лікарських засобів з цієї трави, які допомагають:

  • налагодити функціонування підшлункової залози;
  • позбутися від діареї;
  • усунути болі в епігастральній області;
  • поліпшити роботу кишечника;
  • позитивно вплинути на весь процес травлення.

Для нервової системи

Заспокійливу властивість омели білої в нетрадиційній медицині використовується для пацієнтів, які відчувають проблеми зі сном, але тільки при тривалому прийомі. Моментальний ефект настої з цієї рослини дадуть тільки при необхідності послабити загальну збудливість, зменшити внутрішній тремор, спровокований нервовим напруженням. Додатково омела біла використовується з лікувальною метою та у осіб, схильних до судом, епілепсії (припадок трава не зупинить), невралгії. Якщо вас мучать мігрені, омела біла проявить своє спазмолітичну властивість.

При кровотечах

Жінкам варто пам'ятати про кровоспинний властивості омели білої, оскільки воно може виявитися корисним при занадто рясної менструації: трава впливає і на кількість виходить крові, і на тривалість циклу. В урології вона використовується при геморої. Допоможе її внутрішній прийом і у випадку маткових, кишкових, шлункових, легеневих кровотеч, особливо якщо вони обтяжені запальним процесом. Зовнішньо ж настойкою цієї рослини можна обробляти садна, рани, гнійники і інші шкірні ураження, щоб знезаразити їх, прискорити загоєння.

Омела біла при онкології

Особливу значимість цій рослині лікарі надають у пацієнтів з недоброякісними новоутвореннями: фахівці нетрадиційної медицини стверджують, що настоянка омели білої, змішаної з софорою японською, може навіть зупинити розвиток раку. Аналогічно застосовується відвар з омели (без софори), у якого менше протипоказань, оскільки він без спирту. Однак лікування у разі онкологічних захворювань тривалий, з перервами, може затягнутися на кілька років.

Протипоказання

Головне застереження, яке озвучують лікарі – не приймати коштів на основі омели довше визначеного спеціалістом курсу: точний строк залежить від захворювання, однак максимальний – 3 тижні. Якщо знехтувати цією рекомендацією, можливо отруєння, особливо при використанні плодів і насіння. Додатково потрібно пам'ятати наступний список протипоказань до прийому омели білої:

  • гіпотонія;
  • вагітність;
  • часті запаморочення і непритомність.

Як приймати

Лікувальні властивості омели білої в нетрадиційній медицині використовуються як засоби для зовнішнього застосування (мазі, відвари для примочок і компресів, ванни), так і в препаратах для внутрішнього прийому. Сировина для їх приготування можна придбати в аптеці: це переважно листя, пагони – коріння не використовуються. Лікувальні властивості є і у соку плодів омели, яким змащують рани, але таку заготовку потрібно робити самостійно, з свіжих ягід, і стежити за реакцією шкіри – чутлива може відповісти роздратуванням.

Настій

Класичний рецепт використання золотолистника – простий настій на основі сушених паростків, який п'ють при проблемах з травленням, астмі, захворюваннях нирок. Триразовий прийом, бажано до їди 2 ст. л. Приготування ж настою виглядає так:

  1. Залити склянкою окропу столову ложку сировини.
  2. Укутати в ковдру на півгодини.
  3. Процідити.

Відвар

При захворюваннях шкіри і суглобів, коли лікарський засіб потрібно використовувати зовнішньо, лікарі радять готувати відвар. Його ж роблять для ванн, які практикують при геморої, жіночих хворобах, болі в м'язах. Якщо ви збираєтеся проводити терапію компресами (для суглобів), відваром потрібно просочувати складену в 3-4 рази марлю. Рецепт же такий:

  1. Закип'ятіть літр води.
  2. Всипте 60 грам сухої сировини, перемішайте.
  3. Через 5 хвилин вимкніть плиту, накрийте ємність кришкою і зніміть з конфорки.
  4. Через півгодини відфільтруйте.

Спиртова настоянка

Для такого лікарського засобу необхідна горілка без домішок (0,5 л), або 70%-й спирт, і сухі подрібнені пагони омели. Алгоритм приготування простий:

  1. Ємність об'ємом 0,7 л заповнити сухим сировиною, не утрамбовувавши.
  2. Залити горілкою, закрити.
  3. Залишити настоюватися в темному місці 21 день, щоранку струшуючи.
  4. На 22-е добу відфільтрувати, зберігати в холодильнику.

Спиртову настоянку рекомендовано пити чоловікам, що мають проблеми з потенцією, жінкам, які годують груддю (для поліпшення лактації), при порушеннях роботи кишечника, для лікування епілепсії, при внутрішніх кровотечах, невралгічних болях, діареї. Дозування – від 20 до 40 крапель на прийом, розведених в половині склянки води. Пити до їжі, хвилин за 15-20. Частота прийому – 2-3 рази за день. Курс лікування такий спиртовою настоянкою триває 3 тижні.

Чай

З метою зміцнення імунітету, нормалізації роботи нервової системи, при цукровому діабеті, хронічної втоми лікарі радять готувати чай, для якого використовують сушені пагони омели білої, подрібнені до стану порошку. Додаткове протипоказання до такого напою – не приймати на ніч, оскільки він тонізує. Алгоритм приготування же виглядає так:

  1. У склянку окропу засипати чайну ложку порошку.
  2. Перемішати, настояти під кришкою чверть години.
  3. Відфільтрувати, пити по 200 мл до 3-х у добу.

Есенція

В гомеопатії активно використовується нетрадиційна для класичної фітотерапії есенція з пагонів золотолистника, яку застосовують з метою позитивного впливу на нервову систему, гормональний фон, щитовидну залозу і лімфатичні вузли. Протипоказань до есенції немає, виключаючи індивідуальну непереносимість. П'ють її 3 рази на добу за півгодини до їди – 15 крапель, розчинених у столовій ложці теплої (температура близько 37 градусів) води. Бажано потримати цю рідину під язиком, перш ніж проковтнути.

Відео:

Омела біла Лікувальні властивості

Відгуки

Ольга, 29 роківЗавжди спокійно лікувалася травками, тому, починаючи курс прийому настойки омели білої навіть не думала, що вказана у переліку протипоказань індивідуальна непереносимість торкнеться мене. Приймати засіб для початку лікування ерозії шийки матки (гінеколог порадив), а через 2 дні довелося відмовитися внаслідок сильних болів у шлунку.
Ангеліна, 34 рокиПила за порадою лікаря відвар з листя липи і омели для обміну речовин, а чоловікові робила спиртову настойку з листя і пагонів останньої – лікувалися від потенції. Боялася побічної реакції (у мене гіпотонія, вона серед протипоказань), але курс перенесли добре обидва. У чоловіка ефект був через 2 тижні, мені довелося повторити через місяць, але трава відмінна!
Юлія, 26 роківКомпреси з золотолистника (робила за класичним рецептом відвар, просочувала марлю, накладала на ніч під бинт) мене врятували, коли сильно боліли колінні суглоби. Робила тритижневий курс, за процедурою в день. Біль знімається за 2-3 дні, але у мене вона постійна (високі фізичні навантаження), тому для профілактики пройшла повний курс.
Наталя, 22 рокиКоли гінеколог на мої скарги про рясних місячних порадив посидіти у ванні з відваром омели, я засумнівалася (цикл – протипоказання до будь-яких купань), але ризикнула. Відвар робила легкий (100 г трави на 1 л води), приймала ванну 15 хвилин. Повторювала процедуру 2 дні, ввечері – спрацювало! Крові стало йти менше, перестала крутитися голова.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!