Напади кашлю у дитини і дорослого
При проникненні в бронхи і легені інфекційних агентів, пилу або алергенів відбувається подразнення рецепторів дихальних шляхів і виникає кашель. Останній допомагає очистити трахеобронхиальное дерево від подразників типу мокротиння, слизу, гною, різних сторонніх тел. Напади кашлю у дорослого і дитини можуть виникати внаслідок вірусних респіраторних патологій, включаючи ГРВІ, бронхіт та інші, однак, як розібратися, чому вони виникають при відсутності характерної для простудних захворювань симптоматики?
Що таке напади кашлю
Дане явище служить у відповідь реакцією організму на вплив будь-якого подразника, що виявляється раптово почався кашлем. Останній під час нападів може бути конвульсійним, коли з-за кашлевих поштовхів, наступних друг за іншому, людина не може зробити вдих. Іноді нападоподібний симптом закінчується блювотою, порушенням серцевого ритму, непритомних станом. Дане явище не є самостійною хворобою, а лише симптомом, що вказує на наявність певного порушення в організмі.
Причини
Напади кашлю можуть спостерігатися при ряді захворювань дихальних шляхів, які відрізняються лише додатковими симптомами. Лікування кашльового синдрому лікар призначає тільки після визначення першопричини патології. Так, нападоподібний кашель може бути ознакою:
- ГРЗ або ГРВІ;
- гострого або хронічного бронхіту;
- відхилень у функціонуванні дихальної системи;
- алергічної реакції;
- коклюшу;
- туберкульоз;
- бронхіальної астми;
- наявність злоякісних утворень;
- відхилення в роботі серцево-судинної системи.
Сухий
Даний симптом може вказувати на деякі внутрішні патології та інфекційні хвороби. Сухий нападоподібний кашель, крім того, здатні викликати деякі психотропні та гіпотензивні препарати, діуретики. При цьому напади мають слабовыраженную інтенсивність (спостерігається легке часте покашлювання). При оцінці спазму бронхів слід враховувати силу кашльового поштовху, частоту прояву і час виникнення (вранці, вдень, вночі, під час їжі, тощо). Причинами появи інтенсивного сухого спастичного видиху є:
- ГРВІ;
- гострий бронхіт;
- коклюш;
- бронхіальна астма;
- потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи.
Хронічний сухий кашель з'являється з інших причин, при цьому симптом характеризується тривалістю перебігу. До факторів, що викликають його розвиток, належать:
- наявність новоутворень;
- туберкульоз;
- вади серця;
- регулярне вплив стрес-факторів;
- куріння;
- хронічне запалення слизових оболонок дихальних органів;
- патології ендокринної системи;
- хвороби ШЛУНКОВО-кишкового тракту.
Раптовий
Різко виникає сухий або вологий кашель є симптомом, що вказує на бактеріальну або вірусну інфекцію. Раптово спазматичні видихи характерні для курців, однак некурців такі напади, які повторюються протягом декількох днів, повинні насторожити. Виникнення цього симптому може пояснюватися наявністю вірусних інфекцій або неінфекційних хвороб і патологічних станів органів дихання, нервової, серцево-судинної, травної, імунної систем. До можливих причин раптових нападів відносяться:
- неправильне будова голосових зв'язок та гортані;
- інфекційні та/або простудні патології типу бронхіту, запалення гортані, легенів, ГРВІ, грип, тощо;
- тривале куріння;
- наявність стороннього предмета в дихальні шляхи;
- бронхіальна астма алергічної природи;
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (шлунковий сік потрапляє назад в стравохід, внаслідок чого після їжі розвивається напад спастичних видихів);
- наявність певних хвороб серцево-судинної системи (наприклад, ішемії серця);
- алергічний постназальный набряк;
- нервове напруження перед важливими подіями;
- у грудних дітей це відбувається при прорізуванні зубів з-за надмірного слиновиділення.
Напад сухого кашлю вночі у дорослого
Фактори, що викликають цей симптом, який супроводжується температурою, очевидні – це інфекції дихальних шляхів, пневмонія або гострий бронхіт. У деяких випадках непродуктивні спроби відкашлятися у дорослих і дітей виникають вночі без видимої причини. Маючи інтенсивні напади сухого кашлю по ночах пацієнт може протягом всього дня прекрасно себе почувати і не кашляти зовсім або робити це зрідка. Симптоми, які проявляються лише під час сну, можуть говорити про:
- астмі;
- шлунковому рефлюксі;
- гаймориті;
- серцевої недостатності;
- застуді;
- нестачі заліза;
- алергії (якщо симптоматика проявляється виключно вночі, то алерген треба шукати поруч з місцем сну).
Як зупинити
Щоб усунути купірувати симптом, що з'являється раптово, слід дізнатися, що його викликає. Якщо причина кашлевих нападів не обумовлена якою-небудь патологією, а має фізіологічне походження, спастичні видихи швидко проходять без ускладнень і немає необхідності проводити лікування. Найчастіше такий симптом спостерігається у дитини вранці і є наслідком спроби організму звільнити бронхи від скопилася за ніч слизу.
Доктор може призначити протизапальні препарати, антибіотики при грипі або пневмонії, бронходилататори при бронхіальній астмі. Якщо причиною патологічного стану є алергія, то спочатку слід усунути алерген, крім цього, лікар виписує прийом антигістамінного засобу. Для симптоматичної терапії кашлю використовуються муколітичні та відхаркувальні препарати. Якщо необхідність розрідження та видалення мокротиння немає, іноді показано протикашльові медикаменти типу Кодеїну.
При раптовому нападі спастичних безперервних видихів, викликаних стресом і хвилюванням, можна приймати пустирник, валеріану. Кашель, спровокований ГЕРХ, лікують антацидами. Якщо причиною спастичних видихів є сторонній предмет, який утруднює дихання, його витягують з носа, проте роблять це дуже обережно, щоб не пошкодити слизову. Якщо кашель з'явився у дитини, самостійно предмет видалити не намагаються, оскільки він може просунутися всередину і потрапити в бронхи/легені, що буде підсилювати ознаки задухи.
Перша допомога
Щоб зняти напад, необхідно укласти хворого так, щоб голова була трохи піднята. Для стимуляції видалення слизу слід прийняти протикашельний препарат. Якщо людина знаходиться у важкому стані, краще викликати швидку. При попаданні в гортань сторонніх предметів пацієнта госпіталізують у хірургічний стаціонар. Дорослих і дітей з запальним захворюванням легень направляють у терапевтичне відділення, з гангреною органу – в хірургію.
Щоб зупинити кашель у дитини вночі, слід посадити малюка в ліжку, заспокоїти і забезпечити теплим питтям (молоком з медом, підігрітою мінеральною водою з содою, відваром лікарських трав). Такі напої здатні пом'якшити слизову, усунути дискомфортні відчуття і біль в горлі, які виникають під час спастичних видихів. Крім того, щоб полегшити стан дитини, важливо зволожувати повітря в кімнаті.
Щоб заглушити кашльовий напад у малюків 6 місяців і старше, можна робити інгаляції. З цією метою використовуються евкаліптова, кедрове олії. Крім того, для процедури підходить відвар картоплі – засіб, що усуває першіння в горлі, задишку, зволожує дихальні шляхи. Інгаляцію проводять так:
- у миску наливають гарячої води;
- додають в неї кілька крапель ефірного масла;
- малюка беруть на руки і накрившись рушником з головою залишають вдихати пар до припинення нападу.
Лікарські препарати
Терапія симптому повинна бути спрямована на усунення причин прояву патологічного стану, тим не менш, симптоматичне лікування теж грає важливу роль. Виснажливий кашель слід знімати, як тільки він виник, щоб запобігти пошкодженню слизової оболонки гортані. Тільки лікар може правильно підібрати ліки, враховуючи індивідуальні показники конкретного пацієнта, першопричину симптому і доцільність лікування.
Протикашльові
Медикаменти даної групи застосовуються тоді, коли не відділяється секрет, він виробляється в мінімальній кількості небудь секрет має густу і в'язку текстуру. Засобами від сухого кашлю є:
- Синекод. Ліки містять бутамірат, випускається у формі крапель і сиропу. Синекод призначений для лікування сухого кашлю будь-якого походження. Препарат починає діяти вже через 15-20 хвилин після прийому і його можна давати навіть маленьким дітям (від 2 місяців) – це великі плюси ліки. Недоліком Синекода є неприємний, різкий смак.
- Кодеїн. Цей засіб відноситься до наркотичних препаратів, які при підвищенні дозування можуть викликати звикання, тому препарат застосовують виключно за призначенням лікаря і з точним дотриманням доз. Перевагами медикаменту вважаються висока ефективність і болезаспокійливу дію.
- Бромгексин. Даний муколітичний препарат часто призначається для лікування сухих спастичних видихів. Ліки не знімає кашльовий захисний рефлекс, тому не варто чекати миттєвого ефекту. Бромгексин поступово розріджує і видаляє мокротиння, завдяки чому сухий кашель переходить у вологий продуктивний. Великий плюс ліки полягає в його здатності стимулювати виробництво сурфактанту в бронхах, що допомагає швидше їх очистити від слизу.
Антигістамінні
Алергічний кашель може виявлятися не відразу, однак цей симптом важко сплутати з іншими, оскільки для нього характерний набряк слизової носа, часте чхання і нежить. Кашлевые напади при цьому завжди непродуктивні (без відділення мокроти). Для лікування даного симптому використовуються антигістамінні препарати, включаючи:
- Тавегіл. Синтетичне ліки потужного дії, випускається у вигляді таблеток, мазей, свічок, спреїв, розчинів. Приймають препарат тижневим курсом. Перевагою засобу є відсутність седативного ефекту. Недолік Тавегіла – препарат заборонено вживати дітям до року, жінкам під час вагітності та лактації.
- Супрастин. Одне з найпопулярніших протиалергічних засобів. Випускається у формі таблеток та інфекцій, які надають ефект максимально швидко при гострих алергічних реакціях. Супрастин при кашлі у дорослих призначається практично від всіх типів алергій. Плюс препарату – його можна приймати навіть новонародженим, оскільки засіб абсолютно нешкідливо і не має побічних ефектів.
- Цетрин. Ліки належить до групи селективних засобів і цінується за відсутність впливу на нервову систему. Плюс Цетрину в тому, що він не має седативної або пригнічувальної дії. Недолік препарату – середнє антигістамінну дію.
Як зупинити кашель у дитини
Поширеною причиною кашлевих нападів у малюків є ларингіт – набряк слизової, який виникає через особливості в будові гортані в області голосових зв'язок. Причиною патологічного стану у дітей може бути і алергічна реакція організму або звичайне першіння в горлі. Зупинити кашель у малюка можна наступними способами:
- дати тепле питво, яке пом'якшить слизову глотки, усуне першіння;
- запропонувати дитині ложку меду або шматочок вершкового масла, щоб зволожити і змастити горло;
- зробити інгаляцію з ефірними маслами (цей засіб допомагає навіть при інтенсивному лающем симптом);
- дати дитині дитячий сироп на основі ефірних олій, який швидко полегшує кашльовий напад.
Крім перерахованих способів лікування спастичних видихів проводиться системно. Ліки центральної дії борються з симптомом на рівні мозку, впливаючи безпосередньо на кашльовий центр. Препарати такого типу швидко і ефективно усувають болісний напад, але вимагають чіткого дотримання приписів лікаря. До протикашльових засобів центральної дії, які дають дітям, відносяться:
- Синекод. Ліки на основі бутамірату – речовини з бронхолітичних та протикашльову дію. Прийом Синекода дозволено з 2-місячного віку. Мінусом кошти є побічні ефекти, які можуть виникати у діток.
- Бронхолитин. Препарат містить глауцин, ефедрин і ефірне масло базиліка, яке сприяє усунення кашльового нападу, знімає спазм бронхів. Бронзолитин можна давати діткам 3 років і старше. Недоліком препарату є ймовірність розвитку побічних дій, включаючи нудоту, тахікардію, сонливість.
- Дигідрогеноцитратпісля. Склад ліки включає гвайфенезин і бутамірат, завдяки яким придушуються кашлевые напади і починається відділятися мокрота. Дітям з 6 місяців дають препарат у вигляді калей, для дітей старше 3 років підходить сироп. Недоліком Стоптуссина є побічні ефекти, включаючи утворення каменів у нирках.
Народні рецепти
Використовувати засоби нетрадиційної медицини слід з обережністю, оскільки деякі рецепти відрізняються високою ефективністю і вимагають дотримання правильної дозування. Крім того, перед використанням народних засобів важливо проконсультуватися з лікарем, оскільки деякі ліки можуть викликати алергію і набряк. Ефективними протикашльовими рецептами є наступні:
- Тепле питво. Щоб заспокоїти роздратоване горло і зняти напад, на ніч слід випити підігріте незбиране молоко з медом і шматочком вершкового масла. Ці компоненти зволожують слизову глотки, усувають задишку і знімають запалення.
- Компреси. З цією метою можна використовувати редьку з медом, рослинне масло, підігрітий мед, якими покривається шкіра горла. Зверху компрес накривається поліетиленом і теплим шарфом. Процедуру роблять на ніч.
- Трав'яні відвари. Такі кошти приймаються всередину або використовуються для полоскання горла. Відмінно зарекомендувала себе ромашка, яку заварюють гарячою водою (1 ст. л. на 1 ст. окропу). Рослина знімає запалення, заспокоює слизову, допомагає видалити мокротиння.