Як зробити пиво в домашніх умовах - покрокові рецепти приготування з фото
Домашнє пивоваріння можна розділити на два основних види: з використанням вже готового до застосування солодового екстракту – экстрактное і коли солод безпосередньо готується самим пивоваром – зернове. За один виробничий цикл у броваря-любителя виходить від 10 до 30 літрів пінного напою. Виготовляючи пиво вдома, як правило не використовують такі процеси, як пастеризація і фільтрування.
Як зварити пиво в домашніх умовах
Для домашнього пивоваріння обов'язково дотримання стерильності і дезінфекції. З спеціального обладнання, без якого не можна обійтися у виготовленні домашнього пива, потрібен електронний термометр для швидкого визначення температури рідини. Це відіграє важливу роль, так як на деяких етапах пивоваріння слід суворо дотримуватися потрібної температури. Інше обладнання завжди можна знайти в господарстві.
Технологія пивоваріння в домашніх умовах передбачає наступні етапи:
- Підготовка. По ходу цього етапу готуються необхідні інгредієнти і обладнання. Усі потрібні ємності миються гарячою водою і ретельно висушується. Перед роботою з пивними складовими необхідно вимити з милом руки. Не варто нехтувати стерилізацією: наприклад, якщо пивне сусло буде заражена патогенними мікроорганізмами, вийде не пиво, а брага.
За 30 хвилин перед безпосередньою варінням пива тремтіння потрібно активізувати теплою водою. Універсального способу, щоб вірно розвести дріжджі, немає. Потрібно просто слідувати інструкції на тарі. - Затирання пивоварного сусла. На цій стадії дроблений солод змішується з гарячою водою. Це потрібно, щоб розщепити злаковий крохмаль на цукор і полісахариди. Якщо зерна проращивались самостійно, їх спочатку висушують, а після подрібнюють дробаркою або м'ясорубкою. Помел не повинен бути надтонким або грубим. Найкращий варіант – середній помел з частинками шкірки як на фото. Далі емальований ємність заповнюється 25 літрами води і нагрівається до 80 градусів. Готовий солод, пересыпанный в мішечок з марлі, занурюється у воду і варять 1,5 години при температурі 70 градусів, ємність при цьому закривається кришкою. При способі «затирання в мішку» можна не використовувати фільтрацію, для якої потрібне спеціальне обладнання і багаторазове переливання з ємності в ємність
- Кип'ятіння сусла. Рідина кип'ятять, потім туди поступово додається хміль. Не знижуючи інтенсивність нагріву, кип'ятять ще півтори години.
- Охолодження. Сусло має охолоджуватися швидко (15-25 хвилин), що мінімізує ризик зараження бактеріями, шкідливими для подальшого бродіння. Охолодження може відбуватися шляхом занурення каструлі у ванну з холодною водою або занурювальним охолоджувачем. Остигле сусло через марлевий фільтр переливається в резервуар для бродіння.
- Ферментація. Розбавлені водою пивні дріжджі перемішуючи, додають до сусла. Ємність з встановленим гідрозатворів поміщається в темне місце на 7-8 діб. Бродіння триває кілька днів, до кінця пиво світліє. Готовність продукту визначається за гидрозатвору (відсутність бульбашок вуглекислого газу) і ареометру.
- Закупорювання і карбонізація. Карбонізація – простий процес насичення пива вуглекислим газом для поліпшення смаку і утворення піни. В темні пляшки, де буде зберігатися напій, додається 8 г цукру на літр пива. Цукор, спровокувавши додаткове бродіння, наситить пиття двоокисом вуглецю. Після цього пиво з осаду розливається по бутлях. При зливі бажано звести до мінімуму контакт пива з повітрям. Для цього можна скористатися силіконової трубочкою для переливання. Для скляної тари потрібні бугельні пробки.
- Дозрівання. Готового продукту краще дати відстоятися близько місяця для поліпшення смаку. Зберігати пиво має в холодильнику не більше 8 місяців, а відкрита пляшка не більше пари днів.
Обладнання для пивоваріння
Міні-пивоварня – це не обов'язково професійне обладнання та пристосування за величезні гроші. Для варіння потрібно таке обладнання:
- Каструля (25 літрів) для виготовлення сусла.
- Бак для бродіння.
- Шланг для зняття піни.
- Електронний термометр.
- Чиллер. Для сортів, необхідних для швидкого охолодження.
- Ареометр. Вимірює щільність рідини.
- Марля для фільтрації.
- Гідрозатвор.
Рецепти пива в домашніх умовах
Від рецепту пива безпосередньо залежать його смакові якості, рівень гіркоти і фортеці, але є базові складові, без яких зробити традиційний пінний напій просто не вийде. Щоб зварити пиво в домашніх умовах, знадобляться чотири компоненти:
- Хміль. Сорти хмелю поділяються на запашні і гіркі. Вибирається сорт виходячи з того, який смак планується отримати – солодкуватий або з гіркотою. Головною умовою є хороша якість хмелю, т. к. він відповідає за щільність напою. Перед використанням його шишки повинні мати жовтий або червоний відтінок.
- Солод. Цей інгредієнт впливає на смак і якість пива. Знавці рекомендують застосовувати солод з ярого ячменю, пояснюючи це низьким вмістом білків і високим відсотком крохмалю. Для пивоваріння готовий компонент повинен мати солодкуватий запах, білий колір і плавати на поверхні води.
- Пивні дріжджі. Відповідають за процес бродіння і міцність пива. Експерименти з вибором дріжджів краще не проводити, щоб уникнути непередбачуваності смаку, а купувати в магазинах кращі їх штами. Вони повинні бути сухі і живі.
- Вода. Повинна бути чистою, м'якою, що пройшла фільтрацію. Погана вода неодмінно позначиться на смаку напою.
Класичний рецепт
Роблячи пиво за класичним рецептом, ви можете отримати напій 4-5% фортеці. Він володіє багатим солодовим смаком, тривалий час відчувається в роті, хмільний терпкістю, аромат і густою піною. Колір варіюється від світло-жовтого до світло-коричневого. Такий напій не містить нічого зайвого, а тим більше консервантів або домішок.
Інгредієнти:
- вода – 30 літрів;
- шишки хмелю – 45 г;
- солод – 3 кілограми;
- дріжджі пивні – 25 г;
- цукор – 8 г на кожен літр пива.
Спосіб приготування:
- Велика емальована каструля засипається ячмінним солодом, заливається водою кімнатної температури, розмішують і залишають на 12-15 годин.
- Після цього часу каструля ставиться на вогонь. Вміст після закипання має варитися на слабкому вогні дві години, періодично його потрібно помішувати.
- Потім засипається хміль і все це вариться ще 30 хвилин.
- Вариво остуджується, проціджують і переливають у велику ємність.
- Додаються дріжджі і кукурудзяна патока, все ретельно перемішується, накривається кришкою і забирається на добу.
- Через добу пиво розливається по бутлях, настояти 12 годин без закупорки.
- Після, щільно закриті пляшки відправляються в холодильник.
Домашнє пиво з концентрату (солодового екстракту) - рецепт
Пиво в каструлі
Приготування пивного напою в каструлі дасть близько 5 літрів виходу готового продукту. Обсяг понад п'яти літрів займе довгий час, доставить масу незручностей і призведе до підвищеного забруднення.
Інгредієнти:
- вода – 10 літрів;
- солод – 1 кілограм;
- хміль – 12 грам;
- дріжджі – 10 грам;
- декстроза – 10 ч. л.
Спосіб приготування:
- У каструлю наливають 3-4 л води, яка нагрівається до 70-72 ° С.
- Перемішуючи воду, висипте солод. Суміш повинна мати температуру 65-67 ºС і варитися не менше 90 хв.
- Каструля знімається з плити, закутується в ковдру з витримуванням температури в 65-67 ºС (залишається на 1 годину).
- Через годину слід зробити пробу з йодом (у сусло додається кілька крапель йоду). Якщо сусло набуває синій колір – в ньому присутній крохмаль. Для позбавлення від нього каструлю потрібно витримати на вогні ще хвилин 15.
- Невелику частину сусла слід відлити в банку, щільно закупорити, остудити до 20 ºС, після чого додати в неї дріжджі, знову щільно закрити і поставити в затінене тепле місце.
- Каструля знову на годину ставиться на плиту. При кипінні вмісту пінку слід знімати.
- Після вибірки піни в каструлю додається хміль.
- Закрита кришкою ємність остуджується.
- Остигле сусло зливається через шланг в об'ємний бутель, туди ж переливається з банки сусло з дріжджами. Встановивши на кришку гідрозатвор, пляшку щільно закривають на пару тижнів.
- Після 14 днів напій наливається в ємність. Це роблять для збагачення вуглецем (засипають в пиво декстрозу, 5 грам на 1 літр).
- Пиво розливається по пляшках, ставиться на 10 днів у темне місце.
Варимо домашнє пиво в каструлі 1 ч.
М'ятна
Це пиво має незвичайним освіжаючим смаком, воно ніжне, не має гіркоти і легко п'ється. Готується будинку без великих труднощів за аналогією з попередніми видами. Основна умова – не перебрати м'яти.
Інгредієнти:
- вода – 3-4 л;
- дріжджі – 20 г;
- цукор – 2,5–3 склянки;
- м'ята – один пучок;
- цукор ванільний – 1 пакетик;
- скоринка житнього хліба.
Спосіб приготування:
- М'ята заливається нагрітій до кипіння водою і витримується під закритою кришкою одну годину.
- Цукром засипаються дріжджі.
- Настій з м'ятою фільтрується, в нього кладуть дріжджі з цукром і кірка хліба.
- Після того як суміш забродить, утворюється піна. Після цього туди висипається ванільний цукор, все ретельно розмішати і розливається в тару на зберігання.
Ялівцеве
Рецепти пива з додаванням ягід ялівцю прийшли зі скандинавських країн. Там вважається, що воно благотворно впливає на здоров'я. Напій має тонкий хвойний аромат і солодкуватий терпкуватий присмак. Середня фортеця – п'ять градусів.
Інгредієнти:
- вода – 3 л;
- плоди ялівцю – 250 г;
- мед – 300 г;
- дріжджі – 30 р.
Спосіб приготування:
- Ягоди варяться протягом 30 хвилин, рідина охолоджується, проціджують.
- У суміш додаються мед і дріжджі, вміст перемішують і залишають на бродіння.
- Коли дріжджі піднімуться, все розмішати.
- Отриманий напій розливається по пляшках, які закупорюються.
- На п'ять днів пиво поміщається в прохолодне місце.
Без солоду
Один з найпростіших рецептів без солоду. Для виготовлення цього продукту не потрібно витрачати час на приготування і затирання солоду, а сам напій можна буде вживати вже через кілька днів після варіння.
Інгредієнти:
- вода – 10 літрів;
- хміль – 1/3 склянки;
- дріжджі (рідкі) – 250 мл;
- патока – 500 мл
Спосіб приготування:
- Вода заливається в каструлю, туди додається патока, вміст розмішується і ставиться на плиту кип'ятитися. Рідина вариться, поки не зникне запах патоки.
- Хміль, закручений в марлевий мішечок, опускається в вміст каструлі. Все це вариться ще 30 хв.
- Рідина остуджується, в неї додаються рідкі дріжджі. Все ретельно перемішується.
- Напій розливається по бутлях до виділення дріжджовий піни. Бутлі не зачиняються.
- Після появи піни бутлі закупорюються, осмаливаются і ставляться на 4 діб у прохолодне місце.
Із сухофруктів
Пивний напій із сухофруктів відрізняється незвичайними смаковими якостями і специфічним ароматом. Напій виходить на любителя, але рецептура виготовлення відносно проста.
Інгредієнти:
- вода – 20 літрів;
- житній солод – 8 кг;
- сухі ягоди – 2,5 кг;
- сухофрукти – 500 р.
Спосіб приготування:
- Солод повністю заливається водою, кип'ятять 15 хвилин і знімається з вогню.
- Наступним кроком засипаються сухофрукти і ягоди.
- Солод з сухофруктами переливається в іншу велику ємність, яка доповнюється теплою водою.
- Ємність щільно закривається на добу.
- Щодня, поки вміст ємності бродить, потрібно туди доливати трохи води.
- Як тільки бродіння припиниться, напій можна вважати готовим.
Відео
Домашнє пшеничне пиво - рецепт в баварському стилі
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!