Аперитив - що це таке і список алкогольних напоїв, з чим подавати до столу на закуску
При складанні меню святкового столу потрібно приділити увагу правильній подачі алкогольних напоїв, щоб вони добре поєднувалися з їжею, доповнювали її смак. Традиція пропонувати гостям випити до і після трапези зародилася дуже давно у Франції, але з другої половини 20 століття поширилася по всьому світу. Незвичайні назви аперитив і дижестив, що прийшли до нас з Франції, позначають напої переважно на основі алкоголю. Перед початком свята за правилами етикету прийнято пропонувати гостям аперитив для підвищення апетиту, а після дижестив для поліпшення травлення.
Що таке аперитив
Красиве слово, яке прийшло до нас із Франції – apéritif перекладається як «відкривати». Аперитив - це один або кілька напоїв (як слабоалкогольних, так і міцних), які подаються перед прийомом їжі. Їх мета порушити або підвищити апетит, поліпшити слиновиділення, процес травлення, адже вони сприяють більшому виділенню шлункового соку. Такі напої допомагають втамувати голод до початку трапези, скрасити очікування між змінами страв.
Що відноситься до аперитиву
В якості аперитиву і його складових виступають як алкогольні, так і безалкогольні напої. Подавати можна все що завгодно: від абсенту або коньяку до склянки апельсинового соку. Аперитиви класифікують на три категорії:
- Одинарні - в чистому вигляді алкогольний або безалкогольний напій, наприклад, сік.
- Комбіновані - 2 і більше напоїв, пропонованих одночасно, наприклад, вода і шампанське.
- Змішані - суміші та коктейлі, які складаються з кількох з'єднаних між собою напоїв, наприклад, коктейль «Манхеттен».
Алкогольні напої
Частіше під аперитивом увазі алкогольний напій. Ось що п'ють аперитив для збудження апетиту, підняття настрою:
- лікер;
- херес;
- шампанське;
- коньяк;
- вино;
- грецьке узо;
- бренді;
- ракія;
- пиво;
- бехеровка.
До обіду рекомендується в невеликих кількостях віскі, горілка, джин, до вечері — гіркі настоянки, міцні вина рідкісних сортів. Фахівці з алкоголю кращим аперитивом вважають вермут з льодом, розбавлений газованою водою або фруктовим соком. Також користуються популярністю алкогольні коктейлі-аперитиви:
- Манхеттен – 50 мл віскі, 25 мл червоного вермуту, 1-2 краплі гіркої настоянки ангостура змішати, перелити в келих для коктейлів, прикрасити коктейльної вишнею.
- Сухий мартіні – 75 мл джину, 15 мл сухого вермуту і кілька кубиків льоду змішати, перелити в охолоджений коктейльний келих, прикрасити оливкою.
- Негроні – 30 мл джину, 30 мл кампарі, 30 мл червоного вермуту налити в низький широкий келих олд-фешен, додати кубики льоду, перемішати, прикрасити скибочкою апельсина або вишенькою.
- Кір-рояль – 30 мл лікеру на основі чорної смородини (в ідеалі Creme de Cassis) збовтати з льодом, перелити в високий келих флюте, заповнити простір, що залишився шампанським, прикрасити ягодами брусниці.
- Адоніс – 60 мл хересу, 20 мл сухого білого вермуту змішати з допомогою шейкера, подавати з шматочками цедри апельсина в коктейльній чарці.
Безалкогольні напої
У Китаї для пробудження апетиту традиційно подають китайський чай, що значно різниться з традиціями на заході, адже там не використовують для цієї мети гарячі, теплі або солодкі напої. До поширеним безалкогольним аперитивів відносяться:
- газована вода;
- безалкогольні биттеры типу Швепс;
- лимонад;
- кавові, м'ятні витяжки з содовою;
- різні тоніки;
- і негазована мінеральна вода;
- овочеві, фруктові соки.
Безалкогольні коктейлі-аперитиви готують з використанням шейкера, компоненти перед приготуванням охолоджують. Ці напої подають у високому стакані з соломинкою і кубиками льоду. Деякі коктейлі вживають у гарячому вигляді, особливо вони гарні в холодну, дощову або снігову погоду. Безалкогольні коктейлі-аперитиви готуються швидко і просто:
- Синьйор Помідор – 0,5 склянки томатного соку, 1 жовток, 2 чайні ложки соку лимона, 1 зубчик роздавленого часнику або пір'ячко зеленої цибулі змішати в шейкері, додати сіль, перець за смаком.
- Огірковий аперитив – 0,5 склянки кефіру, натертий на тертці очищений огірок, нарізаний кріп змішати в шейкері, додати сіль, перець за смаком.
- Полуничний коктейль -30 г полуничного сиропу, 50 г тертого сиру, 0,5 склянки молока змішати з допомогою міксера, подавати сильно охолодженим.
- Холодний збитень – склянку меду розчинити в 1 л гарячої води, додати 6 г хмелю, щіпку кориці, поставити на вогонь, кип'ятити півгодини, процідити і подавати холодним.
- Арабська пунш – 1 жовток, 40 г кавового сиропу змішати з міцним гарячим чаєм, подавати у високому стакані.
Соки
Як аперитивів використовують багато видів свіжих соків: апельсиновий, лимонний , грейпфрутовий, гранатовий, березовий, виноградний, томатний, березовий. Популярні коктейлі з соків, які можуть бути з алкоголем, так і без нього:
- Яблучна симфонія – 60 мл яблучного соку, 30 мл соку лайма, 10 мл грейпфрутового соку струсити з льодом, подавати в стакані олд-фешен.
- Еліс – 15 мл гренадину, апельсинового і ананасового соку змішати з 45 мл вершків, подавати з льодом.
- Яблучний тонік – по 30 мл яблучного, ананасового соку і тоніка налити в склянку коллінз і перемішати, подавати з льодом.
- Стенлі – 60 мл соку лайма, 30 мл імбирного елю, 30 мл апельсинового соку налити в склянку коллінз (високий циліндричний з прямими стінками) з льодом, перемішати.
- Солодка журавлина – 30 мл журавлинного і апельсинового соку струсити і процідити в келих для коктейлю, при подачі додати лід.
З чим п'ють аперитив
Аперитиви, як правило, подаються невеликими порціями на підносах, покритих серветками. Напою не повинно бути багато, щоб гості не захмеліли, до того, як сядуть за стіл. Прийнято подавати 1-2 види напоїв, щоб підігріти інтерес до вечері, підняти настрій, сприяючи жвавості бесіди. До аперитиву пропонуються закуски, не заглушающие апетит. Майте на увазі, що подають на аперитив, як правило, смажені горішки, мигдаль з сіллю, солоні палички, фрукти, мініатюрні канапе.
Перед майбутнім застіллям можна організувати зону з декількома видами аперитивів. Тут кожна людина може вибрати будь-який зацікавив його напій. Аперитиви можна комбінувати: від найпростіших настоянок і горілки в невеликих чарках до складних коктейлів і склянок холодної води.