Ферменти підшлункової залози - які бувають. Препарати при недостатності ферментів підшлункової залози.

Правильне засвоєння поживних речовин і нормальний процес травлення відбувається завдяки надходженню в тонкий кишечник ферментів підшлункової залози. З допомогою панкреаса здійснюються обмінні процеси в організмі, контролюється цукор в крові, виділяються гормональні сполуки, які беруть участь при регулюванні біохімічних механізмів.

Що таке ферменти для травлення

За допомогою підшлункової залози виробляються натуральні ферменти для травлення. Вони беруть участь при розщепленні поживних складових: вуглеводів, білків і жирів. Ферменти підшлункової залози — речовини, які поділяють складні компоненти їжі до простих частин, які далі всмоктуються в клітини організму. У результаті високої специфічності впливу ензимів, відбувається організація і регулювання важливих процесів в організмі. Виділяють три групи речовин:

 • Ліпази – ферменти, що розщеплюють жири. Виробляються підшлунковою залозою, входять до складу шлункового соку.
 • Протеази – ці ферменти розщеплюють білок і нормалізують мікрофлору ШКТ.
 • Амілази – речовини необхідні для переробки вуглеводів.

Функція ферментів підшлункової

Найбільшою залозою у людини є підшлункова. Якщо її робота порушується, це призводить до збою діяльності багатьох систем. Функціональне призначення цього органу – здійснювати зовнішню та внутрішню секрецію, забезпечує травлення. Без ферментів, що виробляються залозою, людський шлунок не може нормально перетравити їжу, а поживні речовини стають неактивними й погано всмоктуються в кров.

Травні ферменти, що виробляються підшлунковою залозою

Внаслідок високої специфічності дії ферментів, здійснюється тонка організація важливих життєвих процесів в організмі. Травні ензими високоактивні, вони розщеплюють багато різноманітних органічних речовин, що сприяє хорошому засвоєнню їжі. Перелік всіх основних ферментів та їх участь в процесі травлення представлені в таблиці:

Форма секреції

Фермент

Дія

Активна

Ліпаза

Гідроліз тригліцеридів з утворенням жирних кислот

Активна

Амілаза

Розщеплення полісахаридів (глікогену, крохмалю)

Проферменті

Трипсин

Розщеплює протеїни білка

Проферменті

Хімотрипсин

Розщеплює внутрішні зв'язки білка

Проэластаза

Еластаза

Перетравлює еластин, протеїн сполучної тканини

Проферменті

Карбоксипептидаза А і В

Розщеплює зовнішні зв'язки білків,

Протеолітичні

Важливі для травлення протеолітичні ферменти, що розривають пептидні зв'язки в молекулах білка та розщеплюють молекулярні продукти. З віком виробляється все менше даних ферментів. Крім того, на їх синтез погано впливають зовнішні чинники і інфекції. Тому даних речовин інколи може не вистачати. Якщо кишечник буде мало містити протеолітичних ензимів, білки не зможуть швидко перетравлюватися.

Ліпаза

Синтезується організмом людини ензим ліпаза, каталізує гідроліз нерозчинних естерів і сприяє розчиненню нейтральних жирів. Разом з жовчю даний фермент стимулює перетравлення жирних кислот і рослинних вітамінів Е, D, А, К, модифікуючи їх в енергію. Крім того, ліпаза бере участь при засвоєнні поліненасичених кислот і вітамінів. Найважливішим ферментом, завдяки якому здійснюється повноцінна переробка ліпідів, вважається панкреатична ліпаза, яка розщеплює жири, емульговані печінкової жовчю.

Амілаза

Під терміном амілаза розуміється ціла група ферментів. Всього виділяють три виду речовини: гамма -, альфа, бета. Для організму особливе значення є у альфа-амілази (назва має грецьке походження). Вона являє собою речовина, що розщеплює складні вуглеводи. Висока концентрація даного ензиму спостерігається в підшлунковій залозі, невелика – в слинній залозі.

Аналіз на ферменти

Існують спеціальні аналізи, що дозволяють визначати энзимную активність підшлункової залози. Досліджується ферментне засіб, ліпаза, амілаза, які можна виявити в сечі або сироватці крові, рідше їх можна знайти в плевральної рідини. Найпоширеніший ферментний аналіз – діагностування сироваткової амілази. Якщо амілаза більше 130, то це свідчить про можливе панкреатиті, показник від 60 до 130 свідчить про проблеми з підшлунковою. Перевищення норми у 3 рази вказує на гострий панкреатит або перфорацію кишечника.

За сироватці крові можна зробити аналіз на ліпазу, він вважається чутливим, якщо йдеться про ураженні підшлункової. При захворюванні ліпаза підвищується на 90%. Якщо даний ензим не збільшено, і амілаза при цьому велика, то варто задуматися про іншої хвороби. На основі результатів біохімічного аналізу крові лікар здатний поставити точний діагноз, вибрати програму лікування. Дослідження крові проводиться натще. Аналіз здавати краще вранці, коли показники ензимів більш об'єктивні. Окрім здачі крові можуть бути проведені наступні аналізи:

 • Аналіз калу.
 • Спеціальні тести, що стимулюють організм ліками і амінокислотами. Після них за вмістом кишечника визначають необхідні ензими.
 • Аналіз сечі. Збирається тільки в чисту одноразовий посуд.
 • Аналіз сироватки крові.

Що таке ферментна недостатність підшлункової залози

Підшлункова залоза, як і будь-який інший орган, може дати збій. Найпоширенішим захворюванням є його недостатність. При ферментативної нестачі речовин, які виробляються підшлунковою залозою, симптомом хвороби стає неповне і утруднене травлення, що тягне за собою порушення обміну речовин і розвиток патологічних станів. Причинами недостатності можуть бути:

 • Харчове отруєння.
 • Інгібітори ферментів.
 • Нестача вітамінів.
 • Поразка тканин підшлункової залози.
 • Неправильне харчування. Вживання солоної і жирної їжі.
 • Зниження рівня білків.
 • Знижений гемоглобін.
 • Погана спадковість.

Список ферментних препаратів для поліпшення травлення

Назва препарату

Свідчення

Спосіб застосування

Абомін

Хвороби ШКТ, двенадцатиперстный кишки

Приймати 3 рази по 1 таблетці, не більше 2-х місяців

Вестал

Недолік секреторної здатності ШКТ, панкреатит, гастрит.

Внутрішньо по 3 таблетки під час їжі.

Мезим-Форте

При недостатній переваривающей здатності кишечнику і шлунку.

Дорослим пити по 2 таблетки перед їжею, не запиваючи водою. Дитині можна давати за призначенням лікаря.

Фестал

Абсолютна або відносна секреторна недостатність підшлункової залози.

Всередину по 2 драже після їжі.

Ензістал

Недостатність зовнішньосекреторної функції.

Всередину по 2 драже після їжі

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!